Margus Kastein • 28. mai 2019 kell 17:00

Uue aja pangandus tõstab pead

Uute pankade turuletulek näitab mitmeid asju, muu hulgas ka seda, et Eesti tarbija hindab Eesti päritolu pankasid ning võimalusi turvaliselt Eestis investeerida, kirjutab Inbank Eesti tegevjuht Margus Kastein.

Margus Kastein.  Foto: Eiko Kink

Eesti uue panga, Holm Banki tulek on järjekordne kinnitus panganduse muutumisest, kus universaalpanganduse asemel muutub keskseks suunatud tegutsemine tarbijafinantseerimise turul. Lihtsalt öeldes - kui varem oli uhke pangakontor ja pangas konto, siis nüüd tuleb pank oma tehnoloogiliste lahendustega sinna, kus on kaubad ja teenused, kohta, kus klient ostab. Pank võtab kaupmehe eest krediidiriski ja aitab kliendil kulusid pikema aja peale jaotada.

Uue aja pank viib kliendi ja kaupmehe kokku, integreerib oma lahenduse kaupmehe müügiprotsessidega, muudab kaubanduse lihtsaks ja kiireks, aitab mugavalt müüa ja osta. Sel viisil muutub panga tegevus kohati nähtamatukski, sest pangast saab kauplemise loomulik osa. Kaupmehele tähendab see külastaja muutumist kliendiks ja uudistajast ostjaks.

Spetsialiseerunud väikepankade ulatuslikku edu tarbijafinantseerimisel näitab ilmekalt finantsinspektsiooni värske kokkuvõte möödunud aastast – väikepangad võtavad tarbijafinantseerimisel liidritelt turgu, aastaga kokku lausa kaheksa protsenti.

Teiseks on uue panga teke märk hoiustamise äri liikumisest väikepankadesse, kes maksavad klientide säästude pealt mõistlikku intressi.

Vajame värskeid tuuli

Kolmas suundumus, panga sünd Eesti oma kapitali baasil, on samuti iseloomulik uue aja pangandusele. Eesti tarbija hindab Eesti päritolu pankasid ning võimalusi turvaliselt Eestis investeerida. Kohalik pank tunneb ja hindab oma kapitali ning vastupidi. Veelgi enam, Eestis loodud tehnoloogilised lahendused ja ärimudel on sedavõrd uuenduslikud ja elujõulised, et kannatavad ka eksporti ja rakendamist teistes riikides.

Eesti pangandusse on värskeid tuuli vaja, seni kõige noorema uue aja pangana tervitame järgmise tulekut ning loodame pangandust veel enam kliendi ja kaupmehe keskseks muuta.

Hetkel kuum