Kaido Uduste • 16. detsember 2012 kell 14:43

Piraatlus kolib pilvetehnoloogiatesse

Business Software Alliance (BSA) uuring näitab, et ligi pool tasulist pilvetehnoloogiat kasutavatest ettevõtetest jagab asutusesiseselt kasutajakontosid, kirjutab BSA esindaja

Varem on piraatlus tähendanud eelkõige internetist alla laetud tarkvara ebaseadusliku piraatkoopia paigaldamist oma arvutisse. Uute tehnoloogiate, näiteks pilvelahenduste tulekuga on piraatlus aga kuju ja iseloomu muutnud. Ohud ettevõtjale on siiski jäänud samaks.

Ettevõtte andmete turvalisuse seisukohast on tegu äärmiselt riskantse tegevusega. Pilvepiraatluse korral ei ole ettevõttel samahästi võimalik saada ülevaadet, kes millisele informatsioonile ligi pääseb – kasutajakontode jagamine muudab keeruliseks hilisema andmetele ligipääsu tuvastamise ja võimaliku andmete lekke korral on seetõttu keeruline ka süüdlast välja selgitada. Lõplik vastutus jääb sellisel juhul oma kontot jaganud tööandjale ja töötajale, mistõttu tasuks igal ettevõttel enda õigusliku kaitse huvides läbi mõelda, millised on pilvetehnoloogia kasutamise reeglid ettevõttes.

Kuigi enamik pilvetehnoloogia pakkujaid annavad teenuse tõrke puhul ettevõttele rahalise garantii tekitatud kahju korvamiseks, võib pilvetehnoloogia kasutajalepingu rikkumine piraatluse kaudu võtta ettevõttelt ära õiguse sellist nõuet esitada. Seega pole ettevõttel  mõtet endale häda kaela tõmmata.

Pilvepiraatlus on suuremaks probleemiks just arenevates riikides. Kui arenenud riikides kasutab neid teenuseid ebaseaduslikult 30% ettevõtetest, siis arenevates riikides koguni 45%. Euroopas on teadlikkus pilvetehnoloogia võimaluste ja riskide osas üldiselt madalam – kuid seaduse mittetundmine ei vabasta vastutusest. Seetõttu peab iga ettevõte hoolsalt jälgima, kuidas tema töötajad neile kättesaadavaks tehtud infotehnoloogilisi vahendeid kasutavad.

Euroopa Liidu pilvetehnoloogia uuring väidab, et 2020. aastaks võimaldab pilvetehnoloogiate kasutuselevõtt suurendada Euroopa Liidu SKPd rohkem kui 957 miljoni euro võrra ning tekitada juurde 3,8 miljonit lisatöökohta. Sellised numbrid eeldavad siiski, et pilvetehnoloogia teenusepakkujad suudavad ausalt teenitud tulu abil tegevust laiendada ja pakkuda välja kvaliteetsemaid lahendusi, piraatlus tõmbab aga arengule endiselt tugevalt pidurit. Kahtlemata pakuvad pilvetehnoloogiad ettevõttele rahalist säästu ja tegevuse tõhususe kasvu, kuid ettevõtete juhid peavad endale teadvustama ka sellega seotud ohtusid ja läbi mõtlema läbi, kuidas kõige paremini pilvepiraatlust oma ettevõttes vältida.

 

 

Hetkel kuum