Arco koosolekul loeb iga hääl

1185-aripaev 03. juuli 2014, 16:36

Äripäev soovitab kõigil Arco Vara aktsionäridel reedel erakorralisel aktsionäride üldkoosolekul kindlasti osaleda, sest koosoleku otsused sõltuvad igast häälest.

Tihti on börsifirmade üldkoosoleku käik ja tulemused juba ette ära otsustatud. Vastupidiselt võib aga olla kindel, et seekordsel Arco Vara aktsionäride koosolekul läheb arutelu tuliseks ning lõpptulemus sõltub igast häälest.

Toimetus soovitab kõigil Arco Vara aktsionäridel reedel kell 10 Sokos Hotell Virus algaval erakorralisel aktsionäride üldkoosolekul kindlasti osaleda. Igast käetõstmisest või tõstmata jätmisest sõltub, mis saab juhatuse soovist kasvatada ettevõtte aktsiakapitali.

Eriti puudutab üleskutse mõistagi väikeaktsionäre. Firma suuremad omanikud nii ühelt kui teiselt poolt „rindejoont“ on igal juhul ise kohal või esindatud.
Koosoleku põhipunktina pannakse taas hääletusele ettepanek emiteerida 2,5 miljoni euro väärtuses 3,5 miljonit uut aktsiat. Kuu aega tagasi jäi see napilt heakskiiduta, mis tõi kaasa tüli ettevõtte juhi Tarmo Silla ja suuruselt teise aktsionäri Arvo Nõgese vahel. Värvikaid süüdistusi on järgnenud mõlemalt poolt.

Osal väikeaktsionäridest on oma seisukoht võetud. Kel ei ole, jõuab seda veel kujundada ning selleks on samuti hea koosolekule minna. Kindlasti aitab otsustada ka kohapealne arutelu, isegi rääkijate kehakeelest võib üht-teist välja lugeda. Tähtsaim on minna kohale, sest ette ei ole veel midagi selge.

Oma plussid ja miinused on mõistagi nii uute aktsiate emiteerimisel kui sellest loobumisel. Tõsi, viimasel puhul võib oodata järgmise erakorralise koosoleku kokkukutsumist. Kui aga ebamäärane seis juba pikemalt vinduma jääb, pole võimatu ka plaani kerkimine vahetada välja firma juht(kond).

Emissiooni peamise pooltargumendina on välja toodud, et see annaks ettevõtte arengule märgatavalt hoogu. Jutt käib konkreetsetest projektidest nii Tallinnas kui Bulgaarias. Aktsiaemissioon olevat ühtlasi ettevõttele ja tema aktsionäridele kasulikum, kui kalli hinnaga erakapitali kaasamine. Raha kaasamata hinnatakse piiratumaks kasumiväljavaated. Samuti lähevad kaotsi need enam kui 80 000 eurot, mis on juba aktsiakapitali suurendamise ettevalmistustele kulunud.

Emissiooni vastu räägib juhatuse võimalik soov minna lihtsalt kergema vastupanu teed, mitte kasutada antud olukorras sisemisi reserve või otsida teisi võimalusi raha kaasamiseks. Nii võib lahvatanud konflikti taga aduda isegi põhjust, et juhatusel sisuliselt puudub plaan B ning kogu panus on pandud aktsiakapitali suurendamise kaardile. Emissioon kahjustab ositi ka olemasolevate aktsionäride huve, sest lahjendab nende osalust. Samuti nähakse emissioonis mitte arengusoovi, vaid ettevõtte vanade otsuste ja vigade lappimist, nende võimendamist.

Samas on selge, et omavaheliste konfliktide ja otsustamatuse perioodi jätkumine ei mõju börsifirma mainele hästi. Mingil määral võibki Arco Tallinna börsi n-ö punase laterna rolli kirjutada selle arvele, et firmas on (suur)omanikud tulnud ja läinud, aga omavahelised kaklused on jäänud.

Laiemalt võttes tuleb ettevõtte asjadest parema pildi saamiseks üldkoosolekul osalemine kasuks mis tahes börsifirma väikeaktsionäridele. Lähiminevikust võib tuua näiteks kas või Järvevana või Ekspress Grupi koosoleku, millele on värvi andnud või mille käiku mõjutanud just väikeaktsionärid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    07. July 2014, 12:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing