Juhan Lang • 29. juuni 2016 kell 14:00

LHV kliendid ei saa peagi USA dollariga makseid teha

Nii mõnegi LHV kliendi elu muutub peagi keerulisemaks.  Foto: Andras Kralla

LHV kliendid ei saa mõne päeva pärast enam USA dollaris väljuvaid makseid teha ja laekuvaid makseid vastu võtta, kinnitas LHV Panga jaepanganduse juht Andres Kitter Äripäevale.

Äripäeva poole pöördus eile lugeja, kes kurtis, et LHV pank lõpetab juulis maksevõimalused USA dollarites, mistõttu kaalub ta pangavahetust. "Ma usun, et paljud ettevõtted teevad äri näiteks Hiinaga, mis aktsepteerib ainult dollareid," märkis ta. "Kui ma neile (LHV-le – toim) helistasin ja küsisin, mis võimalused mul on, vastati, et võin proovida kasutada teisi pankasid. Tõenäoliselt tulebki mul panka vahetada."

Järgneb LHV Panga jaepanganduse juhi Andres Kitteri kommentaar.

Alates 1. juulist lõpetab LHV pikaajaline korrespondentpank senisel kujul meie regioonis USA dollari maksete vahendamise. LHV kliendile tähendab see, et enam ei saa USA dollaris väljuvaid makseid teha ja laekuvaid makseid vastu võtta.

Pangasisesed dollarimaksed, dollarite konverteerimine ning hoidmine kliendi kontodel LHVs on endiselt võimalik ka edaspidi ja investeerimisteenuseid muudatus ei puuduta (sh dividendide väljamaksed). Alternatiivina pakume klientidele USA dollari makseid läbi Transferwise’i, sest oleme integreerinud Transferwise’i valuutavahetusega maksed LHV interneti- ja mobiilipanka.

Toetatud on viis valuutat, nende hulgas ka USA dollar. Dollarites makseid saab teha Ameerika Ühendriikidesse, algatades makse eurodes, kuid need laekuvad saajale dollarites – kiireim ja soodsaim viis dollarites ülekanneteks USAsse. Teistesse riikidesse saab alternatiivina kasutada tavapäraseid euromaksed või teha makseid mõnes muus valuutas. LHV toetab kokku 14 erinevat valuutat.

Korrespondentpanganduse turg on väga keerulises seisus, kus paljud pangad, nagu ka meie pikaajaline partner Deutsche Bank läbi SEB Panga, on tugevalt teenust piiramas ennekõike just USA dollari puhul. Selle trendi põhjuseid on mitu, kuid peamine on üha karmistuvad rahapesu tõkestamise ja tunne-oma-klienti (Know Your Customer - KYC) nõuded pankadele.

Nende nõuete täitmisega kaasnevad suured kulud ja riskid ning seetõttu on valinud nii mõnedki pangad peale Deutsche Banki investeeringute tegemise asemel hoopis teenuse sulgemise tee. Täiendava mõjuna on oma roll võimalikel trahvidel, mis võivad nõuete mittetäitmisel kaasneda. Kuigi Eestis on väga hästi toimiv pangandussüsteem ja rahapesu riskihinnang on ülimalt madal, siis on mitmel Läti pangal tõsiseid probleeme rahapesuga ja paraku kiputakse endiselt Baltimaid ühe regioonina käsitlema. Seetõttu kannatavad Eesti ja Eesti pangandus Läti probleemide pärast.

Töö uue partneri leidmiseks käib. Oleme viimastel kuudel sõlminud uued teenuslepingud Raiffeiseni ja Erste pangaga, kuid nende teenuste hulgas USA dollari kliendimakseid ei ole. Dollarimaksete puhul teeme aktiivset tööd oma kanalite ja partnerite kaudu, paraku võtavad need protsessid kauem aega, kui oleksime oodanud.

Hetkel kuum