Kadi Neemre • 11. august 2016 kell 18:23

Nafta hind tõusis enam kui 4%

Foto: EPA

Nafta hinnad tegid täna enam kui 4% tõusu peale Saudi Araabia naftaministri kommentaare võimalike nafta hinda stabiliseerivate sammude osas.

Ühtlasi prognoosis Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA), et toornafta turgudel karmistub olukord 2016. aasta teises pooles.

Saudi energiaminister Khalid al-Falih sõnas, et OPECi liikmed ja mitteliikmed arutavad turu olukorda, sh võimalikke tegevusi, mis stabiliseeriks nafta hindu, 26-28. septembril Alžeerias toimuval kohtumisel.

Enamus börsimaaklereid aga jääb skeptilisele seisukohale ning usub, et kohtumise tulemus saab olema sama, mis peale aprillikuist Doha kohtumist, mil läbirääkimised kukkusid läbi. Tookord taganes kokkuleppest Saudi-Araabia, viidates Iraani keeldumisele ühineda nö toodangu külmutamise kokkuleppega.

IEA aga prognoosib, et järgnevatel kuudel kahanevad globaalsed naftavarud ning see aitab leevendada naftaüleküllust, mis on püsinud juba seoses ületootmisega alates 2014. aastast.

USA toornafta hind tõusis 1,85 dollarit ehk 4,4% 43,65 dollarile barreli eest.

Brenti toornafta hind aga tõusis 1,99 dollarit ehk 4,5% ning barreli hinnaks kujunes 46,04 dollarit.

Prognooside kohaselt väheneb globaalse nõudluse kasv 2016.aastal 1,4 miljoni barreli võrra päevas 1,2 miljonile barrelile päevas 2017. aastal, prognoosib IEA.

OPEC prognoosib, et nõudlus naftaühenduse toodangu suhtes on 2017. aastal keskmiselt 33,01 miljonit barrelit päevas.

Bernsteini analüütikud märkisid oma avalduses, et nad prognoosivad suuri naftavarusid, seda eriti rafineeritud kütuse puhul, mis kannustab edasisi kärpeid rafineeritud nafta tootmises.

“Toodangu vähenemine muudab olukorra turgudel kahtlemata keerulisemaks ning see omakorda paneb nafta hinnad tõusma,” märgiti raportis.

 

Hetkel kuum