Pille Ivask • 23. oktoober 2018 kell 3:00
LHV Maailma Aktsiate Fondi juht Mikk Taras ütleb, et Soome börsi languse taustal tasub teha tarku valikuid. Suure potentsiaaliga valdkonnana toob ta välja metsa- ja paberitööstuse.  Foto: Meeli Küttim

Fondijuht: Soome börsilt tasuks targalt valida ja osta

LHV Maailma Aktsiate Fondi juht Mikk Taras ütles, et investorid võiksid Soome börsi langust praegu ära kasutada, ent teha sealjuures siiski väga kaalutletud valiku.

„Kukkuvate nugade püüdmine pole hea mõte,“ manitses Taras.

Fondijuht selgitas, et Soome börsil on suures osas tsüklilised ettevõtted, mis sõltuvad majanduse käekäigust. „Nad on iga spekulatsiooni peale väga tundlikud. Selles mõttes Soome börs kipub suhteliselt võimendatult kõikuma võrreldes teiste börsidega,“ ütles Taras.

Kõikumist saab vaadata mõistagi kahest aspektist: liikumine üles ja alla. Neid ettevõtteid, kes kolinal kukkunud, on omajagu. „Kogu ehitussektor on pihta saanud, Finnair on kukkunud nafta hinna tõusu tõttu,“ tõi Taras näiteid.

See tähendab, et valikuvõimalust ostmiseks on, aga teha tuleks tarku otsuseid. Tarase hinnangul on praegu hea võimalus vaadata ettevõtete aktsia hinna kukkumise põhjuste sisse ning tekkinud võimalusi ära kasutada.

„Me ise oleme defineerinud, et kogu metsatööstus ja puidutööstus on head, sest nad saavad kasu taastuvmaterjalide kasutuselevõtust,“ märkis Taras, tuues näideteks tselluloosi- ja pakendimaterjalide tootjad. „Me vaatame, mis on konkurentsieelisega ettevõtted, mis võivad liikuda nii üles kui ka alla, aga on pikaajaliselt head,“ ütles Taras.

„Maailmaturgudel on tselluloosi ja pakendimaterjalide hind korralik, arenevatel turgudel kasvuperspektiiv, näiteks tahetakse rohkem kohvitopse,“ arutles Taras. Nad on hästi positsioneeritud ja sinna julgeks panustada.

Vaadata tasuks tööstust

Nii soovitaski Taras, et silma tasub peale panna neile ettevõtetele, millel on pikaajaline kasvuvedur. Välja tasuks praakida ostunimekirjast aga need firmad, mis on oma sära nimetanud. „Kui Nokia kaotab oma tugevuse, kukub pooleks, ei tähenda see, et ta ei võiks uuesti pooleks kukkuda,“ arutles Taras.

Konkreetsetest näidetest tõi Taras välja Soome puidukontserni Stora Enso ja paberitöösturi UPM-Kymmene. „Need on pikaajaliselt head investeeringud olnud. Kannapööret esialgu ei taha teha,“ märkis Taras.

Tänane Äripäev kirjutab Soome börsist, mille indeks on viimasel kuul märkimisväärselt langenud. Kui oktoobri teise nädala börsikrahh näib mujal Euroopas tasapisi unustuse hõlma vajuvat, pole Soome börs kukkumisest veel välja tulnud. Viimase kuuga on Soome börs kukkunud 9%.

Hetkel kuum