Jaga lugu:

Investor Toomas: postkasti potsatas riskantne pakkumine

investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Kolmapäeval potsatas minu meilboksi kiri, milles tutvustati võimalust investeerida hiljaaegu vendade Mikk ja Tõnn Talpsepa poolt loodud investeerimisfirmasse, kirjutab Äripäeva loodud investor Toomas.

Selgus, et tegemist on äärmiselt riskantse investeerimisvõimalusega, kus peitub oht suur osa või kõik rahast jäädavalt kaotada. Teisalt ahvatletakse üsna muljetavaldava tootluseesmärgiga – aktsia raamatupidamisväärtust loodetakse kasvatada keskmiselt 26% aastas.

Lühidalt kokku võttes hakkab Etalon Varahaldus ASi nimelise ettevõtte investeerima eeskätt aktsiatesse, võlakirjadesse ja mitmesugustesse tuletisinstrumentidesse. Prospekti järgi on olulisel kohal näiteks optsioonidega seotud strateegiaid.

Miks investeerida Etalon Varahaldus ASi?

Plussid

Väga kõrge eeldatav tootlus.

Otsuseid teevad oma ala tipud.

Olulisel kohal on riskide juhtimine.

Ettevõtte juhid riskivad ka enda rahaga.

Investeeringute juhi tasu sõltub tulemustest.

Miinused

Toetuda saab vaid usaldusele, sest puudub jälgitav investeeringute ajalugu.

Riskide realiseerumisel võib aktsiaselts kaotada suure osa või kogu oma vara.

Ma ei ole ise oma investeeringu peremees.

Et tegemist on kasvuettevõttega, pole oodata suuri dividende.

Lisanduvad haldustasud.

Panin kirja plussid ja miinused

Et enda jaoks asja selgeks mõelda, panin kirja Etaloni investeerimise plussid ja miinused. Üks asi, mis mind ehk kõige enam ärevaks teeb, on see, et tegemist on uue ettevõttega, millel puudub ajalugu. Mitte, et ajaloolisest tootlust tuleviku tulusid ennustada saaks, ent vähemalt annaks ajalooline tulukõver võrdlusmomendi turuga ning kindlust selle osas, kas üldjoontes on õigel rajal püsitud.

Investeerimise muudab ohtlikuks ka üsna kõrge risk. Mul on küll pensionini veel üle 15 aasta minna, ent võimalus suur osa panustatud rahast kaotada pole just meeldivamate killast. Olgu selleks kasvõi väike summa.

Kolmanda punktina ei ole ma ülearu vaimustuses ideest anda oma raha kellegi teise käsutada. Mina olen viimase aastaga suutnud oma portfelli kasvatada 19% ning seda poole portfelliga rahas istudes ja mitte ülearu suuri riske võttes. Just aastate jooksul endale kindlaks jäämine on aidanud mul oma portfelli rekordkõrgele viia. Mõõnad seevastu on andnud võimaluse kogemusest õppida.

Kaalul nii raha kui maine

Positiivsest küljest, pole Etaloni näol aga kindlasti tegemist vaeste esimese kursuse finantstudengitega, kes noolivad käe harjutamiseks rumalat raha, vaid pika turukogemusega investoritega, kel on isiklikult kaalul nii raha kui maine. Minu rehkenduste järgi panustavad vennad ettevõttese hakatuseks üle 200 000 euro. Samuti on Mikk Talpsepp olnud meediaga suhtlemisel avatud, mis annab kindlust, et ka pärast aktsiate märkimist ei jäeta investoreid infosulgu.

Mis seal salata, investeerimise poolt räägib lisaks mugavusele juba seegi, et aktsionäriks olemine avaks minu jaoks riskifondi sarnase investeerimisfirma siseelu ning võin sealt saada täiendavaid ideid oma portfelli juhtimiseks.

Etaloni plusse ja miinuseid kaaludes otsustasin, et esimesel aktsiate märkimisel ma osaleda ei kavatse ja annan ettevõttele aega atra seada. Samas saan nüüdsest hea võimaluse oma portfelli võrdlemiseks. Kindlasti hoian Etaloni tegevusel ka edaspidi pilku peal ja ei välista, et tulevikus osa enda rahastki vendade firmasse paigutan.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum