investor Toomas • 28. veebruar 2017 kell 7:45

Investor Toomas: aitan väärt idee rahasüstini

Ühisrahastus on investeerimise muutnud lihtsaks ja vara saab kasvatama hakata alates viiest eurost.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Kui palju on Eestis häid ettevõtlusideid, mille ellurakendamine jääb rahastuse puudumise taha? Või firmasid, kelle kasv pidurdub just nappide vahendite tõttu?

Esimene rahakaasajatele suunatud konverents toimub 11. aprillil

Asukohaks innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus Mektory

Kohal on nii Estateguru, CrowdEstate, Funderbeam, Fundwise, kui Investly

Töötubades jagatakse kogemusi sellest, mismoodi saab väga hea kampaania abil vajalik investeering kokku.

Täpsem info ja registreerimine siin.

Need on küsimused, mis mind Eesti ettevõtluskeskkonnale ja innovatiivsusele mõeldes juba mõnda aega vaevanud. Nimelt pole harvad olukorrad, kus pangad suhtuvad alustavasse ettevõtjasse skeptiliselt ning keelduvad tema äriprojekti väikese või olematu tegevusajaloo tõttu laenuga rahastamast.

On ka võimalus, et laenu küll antakse, kuid seejuures nõutakse idee välja käijalt kas eraisiku käendust või ebamõistlikult suurt, kinnisvara puhul isegi kuni 50protsendilist omaosalust, mida alustaval ettevõtjal tihti ei ole. Lisaks võtab rahastusotsuse saamine pangast pikalt aega ning nõuab seetõttu äriprojekti käivitamisel paindlikkust.

Samuti on uute ja tihti väikeste firmade jaoks reaalsus, et arved ei laeku tähtaegselt ning seetõttu kannatab uute tellimuste täitmine ja kahaneb usaldusväärsus klientide silmis. Nii võibki juhtuda, et innovatsiooni tähtsustavas Eestis jäävad head mõtted teostamata pelgalt raha või likviidsuse puudumise tõttu.

Ühisrahastuse päästerõngas

Nišši, milleks on päästev rahasüst kasvufaasis, kus ettevõte ei pruugi olla veel pankade silmis piisavalt usaldusväärne või seisab silmitsi likviidsusprobleemiga, täidavad üha jõulisemalt ühisrahastusplatvormid. Nii näiteks tõi kinnisvaralaene vahendava Estateguru partner Marek Pärtel eelmise aasta lõpul Äripäevale antud intervjuus välja, et nende platvormi kasutataksegi sageli sildfinantseerimiseks. Kinnisvarainvestorid võtavad Estategurust tavapärasest kõrgema intressiga laenu, et viia oma projekt faasi, kus muututakse rahastuskõlbulikuks ka pankade silmis, ning saavad seejärel viimaste abil laenu juba refinantseerida.

Alustava ettevõtte likviidsusprobleemi lahendamisel on hea näide Investly, kes pakub firmadele arvete rahastamise teenust. See tähendab, et ettevõtjal on võimalus loovutada pika maksetähtajaga nõuded väikese teenustasu eest ning saada kohe kätte raha, mida muidu tulnuks pikalt oodata. Seejärel on võimalik see summa oma põhitegevusse ehk näiteks järgmiste tellimuste täitmisesse tagasi suunata.

Juhin koorekihi abivajajani

Et aga ühisrahastuse pakutavad võimalused jõuaks iga ettevõtliku, rahastus- või likviidsusprobleeme tajuva firma või ettevõtjani, otsustasin 11. aprillil kokku kutsuda ühisrahastuse teemalise konverentsi. Seal osalevad paljud Eestis tegutsevate platvormide esindajad.

Nii on kõigil huvilistel võimalus tulla kohale ja saada vastused rahakaasamist puudutavatele küsimustele. Sellest, kuidas ning mis tingimustel väärt ideed raha leiavad, tulevad rääkima nii Investly, CrowdEstate’i, Estateguru, Fundwise’i kui Funderbeami esindajad. Samuti saavad kõik testida oma ideed sellega kõige paremini kokku sobiva platvormi töötoas ning kuulda oma mõttele või rahastust otsivale tegevusele personaalset tagasisidet.

Seega: sul on väärt idee, kuid raha selle teostamiseks napib? Tunned, et sooviksid ja suudaksid areneda kaks korda kiiremini? Kui vastasid nendele küsimustele jaatavalt, siis kohtume juba vähem kui kahe kuu pärast ning räägime, kuidas saada oma äriideele vääriline võimendus.

Täpsem info ja registreerimine siin ning Facebookis.

Hetkel kuum