Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Juulis teenisin kasumit

02. august 2018, 15:54
Netflix
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180802/TRADER/180809924/AR/0/AR-180809924.jpg

Uue kuu alguses on taas sobilik teha eelmisest kuust kokkuvõte. Juuli läks mul juuniga võrreldes palju paremini: kuu kokkuvõttes jäin, teenustasusid maha arvates, 175 euroga kasumisse.

Ma ei teeni küll veel tuhandeid, nagu salamisi lootnud olen, kuid samas ka ei ole kontot „õhku lasknud”, nagu paljud ilmselt ootasid. Ja arvan, et selle raha jagu, mis kontol praegu veel algselt sissepandud summast 10 000 eurot vajaka jääb, olen õppetunde saanud kuhjaga. Nii odavat kaupleja koolituskursust poleks kusagilt osta saanud.

Netflix sai kuu parimaks

Kuu parima tehingu auhinnale on mul kolm kandidaati, ja kõik kolm on tehingud aktsiatega: Netflix, Coca-Cola ja Caterpillar. Võistluse võitis Netflix, mille järjestikku lühikeseks müük ja pikaks minek tõid mulle kokku tulu 151 eurot, teenustasusid arvestamata. See oli tõeline õpikunäide õigesti ja õigel ajal võetud positsioonidest ning ma olen selle üle õigusega uhke.

Caterpillaris pikaks minek tõi sisse 110 ja Coca-Cola pikk positsioon 108 eurot. Caterpillarit ostsin mäletatavasti seetõttu, et uskusin aktsia olevat kaubandussõja tõttu juba liiga madalale müüdud. Positsioonist väljusin teisipäeval pärast firma raporteeritud korralikke kvartalitulemusi. Coca-Cola puhul läksingi konkreetselt majandustulemuste teavitamise järgset tõusu püüdma.

Biotehnoloogia vedas alt

Kuu pettumuse valmistasid mulle biotehnoloogia aktsiad. Progenicsi positsioon tõi mulle 96 eurot kahjumit, Amicus Therapeutics 52 eurot. Seda küll kompenseeris mõnevõrra 74 eurot, mida teenisin Neurocrine Biosciensesi positsiooniga.

Mõnevõrra hätta jäin ka valuutaturul. USA dollari lühikeseks müük Hiina renminbi suhtes ei olnud paha idee iseenesest, sest mingil ajal näitas positsioon mulle kena kasumit. Aga ma ei tahtnud siis veel positsiooni kinni panna ehk teisisõnu läksin ahneks. Hoidsin positsiooni n-ö üle ja kasumi asemel sain lõpus 65 eurot kahjumit. Õppetund lihtne ja selge: ei tohi liiga ahneks minna.

Stop-loss'i ja kahjumiga sulgus ka USA dollari pikk positsioon Kanada dollari vastu. Kasumiga kinni pandud poole euro lühikest positsiooni USA dollari vastu ei katnud teiste valuutatehingutega saadud miinust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. August 2018, 15:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing