Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Uus panus naftale

31. august 2018, 14:15
Kaupleja Alex
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180831/TRADER/180839918/AR/0/AR-180839918.jpg

Mai keskel õnnestus mul teenida head raha nafta hinna liikumisega. Nüüd kavatsen sama tehingut korrata.

Märkasin mais, et Brenti ja WTI toornafta hinna vahe kasvas 11–12 dollarile Brenti kasuks. Tegemist oli viimaste aastate rekordiga. Minu idee oli müüa Brenti ja osta WTId.

Nende toormete hinna liikumise suund ei ole antud hetkel oluline. Oluline on, et kahe instrumendi hinna vahe muutuks taas kitsamaks. Tavaliselt on nende kahe instrumendi hinna vahe 2–3 dollarit.

Juulis hinnavahe kitsenes

Kaupleja Alexi panus kahe naftasegu hinnavahemiku vähenemisele.

Juulis kahanes Brenti ja WTI hinna vahe 3 dollarile ning seejärel liikus erinevus taas 6–7 dollarini. Sel korral ei oodanud ma hinnavahe kasvamist 11–12 dollarini ning läksin Brentiga lühikeseks, müües seda eile hinnaga 76,51.

WTI toornaftaga võtsin samal ajal pika positsiooni, ostes seda hinnaga 69,79. Kahe instrumendi hinna erinevus oli nüüd 6,72 dollarit. Kahe erineva vara või toorme monitoorimiseks kasutan Admiral Chart-In-Charti indikaatorit, mida saab kasutada MetatTrader Supreme'i lisarakendusega.

Kindlasti tuleb tuletisinstrumentide puhul arvestada SWAP-tasudega, mille arvestus toimub iga päev. Kui ma tahan positsiooni lahti hoida kuni kuu aega, peab hindade erinevus kahanema rohkem kui 1,68 dollarit, et SWAP-tasud tagasi teenida.

See ei tohiks keeruline olla, sest kui kahe instrumendi hinna vahe taastuks oma tavalisel tasemel, tähendaks see 3–4 dollari suurust kahanemist. Mulle on hakanud järjest rohkem meeldima turuneutraalne strateegia just nafta tuletisinstrumentidega (Brent, WTI).

Liikumissuund pole oluline

Ilmselt sellepärast, et mul õnnestus sellega viimane kord kena kasum teenida. Oleksin ma oma positsiooni viimane kord veel kauem lahti hoidnud, siis oleks teenitud kasum olnud veelgi rammusam. Praegu pole oluline, millises suunas nafta hind liigub, oluline on, et hindade erinevus taastuks kahe instrumendi tavapärasel tasemel.

Paar sõna ka euro kohta. Müüsin eurot hinnaga 1,1679, mis tähendab, et suurendasin oma euro lühikest positsiooni. Põhjuseks oli eile avaldatud USA SKT majandusnäitajad, mis kasvatas minu usku dollari jätkuvale tugevnemisele.

Lisaks sulgesin täpselt pool TGTXi positsioonist ning teenisin rohkem kui dollari aktsia kohta. Kuna ma näen kasvuks täiendavat potentsiaali, siis tahan ülejäänud tehingu sulgeda natukene kõrgemal hinnatasemel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. August 2018, 14:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing