Urve Vilk • 21. november 2018 kell 8:22

Ehitusettevõtete TOP: peatöövõtjad tervitavad turu rahunemist

Kuigi võib tunduda, et mida rohkem tööd turul, seda parem, tervitavad peatöövõtjad turul aset leidvat rahunemist, sest mahu pideva kasvu olukorras pole nende sõnul võitjaid – nõudlus viib hinnad küll üles ning raha liigub rohkem, aga kasuminumbrid kahvatuvad.

OÜ Ramm Ehitus juhatuse liige Priit Raud  Foto: Eiko Kink

TOPi 22. koha ettevõte OÜ Ramm Ehituse põhitegevus on hoonete ja rajatiste ehitustööde peatöövõtt ja ehitusjuhtimine. Tegevusaladele on lisandunud ka elukondliku kinnisvara arendamine.

Ettevõtte 2017. aasta majandusaasta aruandes on kirjas, et aastat iseloomustas erasektori domineerimine tellimuste portfellis – riigihangete osakaal jäi alla kolmandiku kogumahust ning turuseisu ilmestas elukondlike hoonete mahu suur osakaal kogu müügitulust.

Ettevõtte juhatuse liikme Priit Raua sõnul on selle aasta tulemus ja maht võrreldavad eelmise aasta omadega. “Kuna me arendame kinnisvara, siis lõplikud selle aasta numbrid sõltuvad realiseerimisajast,” lisas ta. Kui aasta esimeses pooles oli tööd palju ja turgu iseloomustas sisendhindade tõus, siis aasta lõpp annab märku rahunemisest, mis on tervitatav, kinnitab Raud. “Ega suure mahuga kasv pole hea – see teeb turu hüplikuks ja nõudluse tööjõu järele suureks, mis annab alust hinnakasvule,” rääkis ta, viidates, et peatöövõtja seisukohast on stabiilne keskkond tegutsemiseks märksa parem.

Enne uut projekti kokkulepe allhankijaga

TOPi 17. koha OÜ Auricu põhitegevuseks olid eelmisel aastal välisseinte soojusisolatsioonitööd.

Juhatuse liikme Tanel Terepingi sõnul on eesmärk pigem ettevaatlik kasv, sest tekkima hakkab tööjõu probleem. “Kuna kvalifitseeritud tööjõudu leida on raske, ei julge enne uusi projekte võtta, kui allhankijatega kokkulepped olemas,” tunnistas ta. Lisaks on oluline allhankijaid hoida.

Selle aastaga on Tereping rahul, kuigi möödunud aastaga võrreldes on käive veidi vähenenud. “10–15%, seda seetõttu, et mullu olid tänu KredExi toetustele suuremad ja kallimad projektid, kus olid kallid süsteemid,” selgitas ta, mis on käibe languse taga.

Ehkki tööd on palju, pole terepingi sõnul hinnatase eelmise buumi moodi tõusnud. “Sellist hinnarallit nagu eelmise buumi ajal pole ma täheldanud. Tööd nagu on, aga hinnasurvet samas nagu väga pole.” Küll aga on tema sõnul tööde järjekorrad üsna pikad.

Täispikka artiklit loe Ehitusuudistest

Hetkel kuum