6. märts 1996 kell 22:00

«Bushi koivad» tekitavad USA-Vene kaubandustüli

Viimasel ajal on USA ja Venemaa kaubandussuhteid tumestanud Venemaa plaanitav USA linnuliha sisseveo keeld, mille põhjenduseks tuuakse USA ettevõtteis Vene inspektorite poolt avastatud sanitaareeskirjade rikkumine.

«Meie arvame, et tõeline põhjus on kodumaise tööstuse kaitsmine, sest meie linnuliha on Venemaal väga populaarne ning nad ei suuda meiega võistelda,» ütles USA kanaliha- ja munaekspordinõukogu pressiesindaja Toby Moore.

Venemaa on soovinud embargo jõustada 16. märtsil. Kuna Venemaa on suurim USA linnuliha ostja, tekitaks see otsus tõsiseid probleeme kahe maa kaubavahetuses.

Praegu ulatub Venemaa ja USA vaheline kaubanduskäive 7 miljardi USA dollarini, USA-poolne defitsiit moodustab 1,2 miljardit dollarit. USA ekspordib aastas Venemaale 550 miljoni dollari eest linnuliha ning mõningate arvestuste kohaselt moodustab Ameerika linnuliha ligi poole kogu venelaste toidulauale jõudvast linnulihast. Venemaal on see saanud hüüdnime «Bushi koivad», kuna nende sissevedu algas president Bushi valitsemise ajal.

Informeeritud allikate teatel on Washingtoni administratsioon Venemaa võimaliku embargo puhuks ette valmistanud mitmeid vastumeetmeid, mis näevad ette Vene kaupade ostmise piiramist.

Praegu on siiski lootust, et Venemaa põllumajandusministri kavandatav embargo jääb jõustamata.

USA asepresident Al Gore teatas teisipäeva õhtul, et sai sellekohase kinnituse Venemaa peaministrilt Viktor T?ernomõrdinilt, mille andis Valget Maja külastades üle Venemaa majandusminister Sergei Jassin.

Kui Venemaa peaks peatama külmutatud kanaliha ekspordi Ameerika Ühendriikidest, mõjutab see ka Eestit, sest suur osa neist veostest läheb läbi Tallinna sadamate.

Venemaa otsus mõjutab USA lõunaosa suuri sadamad, kus külmutatud kanaliha eksport on saanud tulutoovaks äriks.

Mitu sadamat on infoagentuuri Knight-Ridder andmeil asunud oma tegevust laiendama, et täita Venemaa kasvavat nõudlust kanaliha järele.

Hiljuti teatas New Orleansi sadam plaanist ehitada 40 miljonit dollarit maksev sadama külmhoone 84 000 tonni külmutatud kanaliha hoidmiseks, mida Mississippi ärimehed müüvad Venemaale ja Eestisse. Üle 80 protsendi New Orleansi külmutatud toodetest läks kas otse või Eesti kaudu Venemaale, kusjuures mullu kasvas kanalihaveo maht 51 protsendi võrra.

Külmutatud kanakoibade eksport hakkas vähenema kohe pärast seda, kui Venemaa valitsus külmutas 16. veebruaril kõik tellimused USAst ning tõstis imporditolle tagasiulatuvalt 1. veebruaril. «Impordilubasid, millega iga Venemaale minev kaubasaadetis peab olema varustatud, alates 16. veebruarist enam välja ei anta. Kaup enam ei liigu,» ütles asepõllumajandusminister Paul Drazek. REUTER-ITAR-TASS-ETA-BNS

Hetkel kuum