25. märts 1996 kell 22:00

Itaalia finantspolitsei kimbutab pettureid

Milano finantspolitseis töötab umbes 800 inimest ja nende ülesanne on pisteliselt kontrollida Itaalia kõige tööstuslikumas piirkonnas, Lombardia maakonnas, kõiki firmasid, mille käive ületab 500 miljonit krooni.

Nii paljusid firmajuhte kui ka finantspolitseinikke on süüdistatud korruptsioonis. Politseinikud väidavad, et neile pakutakse pistist selle eest, et nad maksude tasumist liiga põhjalikult ei kontrolliks. Ettevõttejuhid kinnitavad omakorda, et finantspolitseinikud nõuavad ise firma rahulejätmise eest pistist.

Tuntumatest Itaalia ettevõtjatest on finantspolitsei määrimises süüdistatud muu hulgas endist peaministrit Silvio Berlusconit ja moekunstnik Giorgio Armanit. Milano finantspolitsei juhtkond vahetati hiljuti täielikult välja.

Selle uus juht Pasquale Debidda iseloomustas olukorda nii: «Finantspolitsei on pidevalt kokkupuutes väga rikaste inimestega, kelle pakutava raha suhtes ei suuda paljud politseinikud ükskõikseks jääda.»

Itaalia finantspolitsei on oma 65 000 kaastöötajaga Euroopa suurim. Itaalia finantspolitsei uurib kõikvõimalikku majanduskuritegevust -- salajast valuutaäri, rahapesu, ebaausaid aktsiatehinguid, tollileket, maffia tegevust, liigkasuvõtmist ja Euroopa Liidu raha väärkasutamist.

Kõige rohkem on Itaalia finantspolitsei siiski tuntuks saanud võitlusega maksupetturite vastu. Eelmisel aastal korraldas ta kogu riigis 40 000 pistelist kontrolli, mille käigus saadi kätte 4000 suurpetturit, kellest ligi 3000 ei olnud kunagi oma tulusid deklareerinud.

Kõige tähelepanuväärsem juhtum oli mullu ühe Verona kaupmehega, kes ei olnud kunagi maksunud liirigi maksu, kusjuures tema mullune käive oli umbes 1,7 miljardit Eesti krooni.

Pasquale Debidda sõnul on Itaalia maksusüsteem väga keeruline, mistõttu osa rikkumisi võib olla tingitud seaduste väärast tõlgendamisest.

Teisalt on maksupettus Itaalias väga laialt levinud. Finantsministeeriumi hinnangul on 4 500 000 eraettevõtjast umbes kolmandik seotud maksupettustega. Madal maksumoraal on itaallastes sügavalt juurdunud, mis on tingitud riigi umbusaldamisest. DI

Hetkel kuum