31. juuli 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Valitsuse ja põllumajandustootjate esindajad leppisid eile kokku järgmisel aastal rakendatavates tootjate abistamise meetodites ja põllumajandussaaduste miinimumhindades.

Valitsus ja põllumehed jõudsid kokkuleppele üheksa toetuseks rakendatava abinõu ja nende rakendamiseks vajaliku 332,81 miljoni krooni suhtes.

Kokkulepitud üheksa abinõud on kapitalitoetus, info- ja koolituskulude katmine, toetused riigieelarvest, põllumajandus-kaubanduskoja eelarve katmine, põllumajandusliku raamatupidamise ja arvepidamise korrastamine, põllumajandustootjate tulumaksusoodustus, tulumaksusoodustus reaalinvesteeringutelt, mootorikütuse aktsiisi hüvitamine ja põllumajandusliku kindlustussüsteemi väljatöötamine. BNS

Tänasest lõpeb Estonian Airi senise peadirektori Toomas Petersoni puhkus, firma uueks peadirektoriks saab Maersk Airi reisiagentuuri Maersk Travel juht Borge Thornbech.

Peadirektori abi Sven Ratasepa sõnul täidab peadirektori kohustusi augustis kuni omandiõiguste üleminekuni riigilt uuele omanikule senine tehnikadirektor Aarne Tork. ETA

Tööstustoodangu müük vähenes tänavu esimesel poolaastal möödunud aasta sama perioodiga võrreldes 1,5 protsenti. Selle aasta esimese viie kuu kokkuvõttes suurenes tööstustoodangu müük 0,3 protsenti.

Juunis vähenes tööstustoodangu müük maiga võrreldes 11,8 ning eelmise aasta juuniga võrreldes 10,6 protsenti. Keskmine päevamüük suurenes juunis 2,1 protsenti.

Peaministri majandusnõunik Hardo Pajula ütles juuni suurt langust kommenteerides, et «ametlik statistika kipub näitama asju mustemas valguses.» Ta lisas, et statistika katab ilmselt paremini endiste riigiettevõtete sektorit, kus paljud ettevõtted pole suutnud oma tegevust restruktureerida.

Teise languse võimaliku põhjusena nimetas Pajula asjaolu, et krooni reaalkursi tõus suurendab konkurentsisurvet, millele kõik ettevõtted ei suuda vastu seista.

Samuti võib Pajula sõnul tegu olla sesoonsuse mõjuga tööstustoodangu müügile.

Statistikaameti andmetel müüsid Eesti ettevõtted selle aasta kuue kuuga tööstustoodangut 11,8 miljardi krooni eest. BNS

Rahandusministeeriumi hinnangul on riigil võimalik maksupoliitikat põllumajanduse toetamiseks mingil määral suunata, ent üldiselt ei ole maksusoodustused mõistlikud.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja asetäitja Lemmi Oro ütles, et otseseid makse võib riik oma äranägemise järgi natuke suunata, ent kaudsete maksude puhul ei ole see võimalik.

Peaminister Tiit Vähi ja põllumajandusminister Ilmar Mändmets kinnitasid laupäeval, et valitsus tahab arenemisvõimelisi põllumajandustootjaid toetada maksupoliitika suunamisega.

Vähi ütles, et lisaks maksupoliitika suunamisele kavatseb valitsus põllumajandustootjaid toetada laenude garantiifondide loomise, intressitoetuste, arengutegevuse toetuste, aktsiisivabastuste ja regionaalpoliitika abinõude kaudu. BNS

Alates tänasest saab teha taotlusi viie ettevõtte, sealhulgas Eesti kaasaegseima lihatöötlemisettevõtte -- Rakvere lihakombinaadi riigile kuuluvate vähemusaktsiate ostuks.

Erastamisagentuur müüb 29 protsenti Rakvere lihakombinaadi, 24 protsenti Esteli, 25 protsenti Rakvere metsamajandi, 24 protsenti Tamsalu EPT ja 49 protsenti Tootsi Turba aktsiatest.

Taotlusi, mida investorid saavad esitada 23. augustini, võtavad vastu suuremad pangad. BNS

Eile algas 6. augustini kestev Tallinna võlakirjaemissioonide programmi raames korraldatavate kolmekuuliste võlakirjade esimese seeria emissiooni märkimisperiood.

Talinvesti projektijuht Rain Nuka ütles, et 8. augustil ringlusse lastavate võlakirjade esimese emissiooni maht on 50 miljonit krooni. Võlakirjade intress on 8,28 protsenti aasta kohta ning emissioon on kinnine, märkis Nuka. BNS

Eesti kommertspangad tegid statistikaameti andmeil juunis sularahaautomaatide kaudu väljamakseid 342,5 miljoni krooni ulatuses.

Mais väljastasid sularahaautomaadid 318,8 miljonit krooni.

II kvartalis maksid Eesti kommertspangad sularahaautomaatide kaudu välja 921,6 miljonit krooni, mis on 71 protsendi ehk 383,4 miljoni krooni võrra rohkem kui I kvartalis.

Eesti kommertspankade kohaliku kasutusega pangakaartide arv lähenes juuli lõpus 287 700-le. BNS

Pensionäride ja perede liidu konsultant Lembit Vihvelin teatas, et kavandavad 26. ja 27. augustiks, mil riigikogu peab valima presidendi, piketti.

Vihvelin selgitas, et kuna poliitikud ei ole täitnud oma valimiseelseid lubadusi, kavatsevad nad tulla Toompeale piketeerima: «Meile lubati, et selle aasta jooksul võetakse vastu pensioniseadus ja sotsiaalkindlustuse seadus, aga IMFi memorandumi 15. punkt külmutab pensionid praktiliselt 1997. aastani.» ÄP

Hetkel kuum