• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Lepiksoni nimi seotud maksupettustega

  Möödunud nädalal olid Soome politseinikud taas Tallinnas. Soome ametnike kahtlused algasid möödunud aastal, mil pankrotti läinud EMEXi ühe põhipartneri Kuusakoski Oy-ga tihedalt seotud Tikkurilan Romu Oy menetluse käigus tulid ilmsiks ulatuslikud maksupettused. Tikkurilan Romu kaudu sooritatud salatehingute kogumaht on ligi 80 miljonit Eesti krooni.
  Eesti maksuameti juhid väidavad, et kahtlused puudutavad vaid Soome ärimehi ja nende firmasid. Kaitsepolitsei keeldus asja uurimast põhjusel, et tegu on välismaalaste ja välisfirmadega. Keskmajanduspolitsei juhi Veljo Aleksandrovi sõnul pole asi aga sugugi kalevi alla peidetud.
  Tänavu suvel Eestis korraldatud ülekuulamisel eitas Robert Lepikson oma osalust maksupettustes, kinnitades, et tema allkirju on võltsitud. Sama kinnitas tema äripartner Valdek Kaurit.
  Peale Lepiksoni olid politseisse ülekuulamisele kutsutud veel Peeter ja Priit Ilves ning Ivar Alt. Viimased kolm väitsid, et neil pole maksupettustega Soomes mingit pistmist ja et nad ei tunne Lepiksoni.
  Metallitehingute üheks vahendajaks Eestis oli AS Pelikor, mille omanikuks on USAs registreeritud Pelikan Inc ja tegevjuhiks Erkki Juhan Laaksonen. Metall suunati siit Soome Tikkurilan Romule, kust saadi vastu sularaha.
  Sularaha väljamaksekviitungitele olid märgitud eestlaste nimed. Näiteks 1994. aasta novembris-detsembris olevat väidetavalt 170 000 USD saanud üks tuntud endine politseiametnik. Mees ise peab kviitungil olevat allkirja üsna viletsaks võltsinguks.
  Anonüümseks jääda soovinud Eesti politseiametnikud kinnitasid aga, et Soome kolleegid on jätkuvalt arvamusel, et maksuafääride taga on ikkagi Robert Lepikson.
  Lepiksoni enda väitel on tema ainus rikkuse allikas Shveitsi firma Hartmann & Partners AG. 1995. aasta andmete põhjal deklareeris ta enda tuludesse üle kahe miljoni krooni. Samas on ta lisanud, et tema tulud olenevad tema vajadustest.
  Linnapea ise eitab omandisuhteid Shveitsi firmaga, öeldes, et nad on koos Kauritiga saanud üksnes volitused alumiiniumi vahendamiseks Tadzhikistanist.
  Helikassetitehases karjääri teinud Robert Lepiksoni ja EW-aegse riigivanema Jaan Tõnissoni poja Helduri teed ristusid 1989. aastal, mil ühisettevõttele Avantek peadirektorit otsiti. Lepikson õigustas end igati. Metalliäri läks hoogsalt käima ja juba 1991. aasta tõi firmale üle 50 miljoni krooni puhaskasumit.
  Metallitehingutele tegi lõpu valitsus, kes kogu Eestis toimuvatest rohketest pisivargustest ärritatud rahva survel peatas ajutiselt metalli väljaveo riigist. Avanteki juhatus otsustas oma metallilaoplatsid Tallinna lähistelt Peterburi üle kolida.
  Lepikson, kelle suhted Tõnissoniga hakkasid halvenema, kavatses luua Peterburis koos oma vene kaaslastega firma Paero, kuhu taheti üle kanda Avanteki metallitöötlemisseadmed. Avanteki venelased tegidki asja teoks, kuid vedasid Lepiksoni alt, jättes talle liiga väikese osaluse.
  Lepikson sõitis Peterburi ning nõudis Avantekile varad tagasi. Venemaal aset leidnud segast vahejuhtumit meenutab kaua aega ainsana Lepiksoni nimele Eestis registreeritud firma, mis kannab sama nime -- AS Paero.
  Pärast Lepiksoni lahkumist Avantekist 1992. aasta juulis viidi firmas läbi põhjalik audiitorkontroll, mille tulemusi pole siiani avaldatud. Mõned allikad väidavad, et audit tuvastas mitmeid Lepiksoni-poolseid rikkumisi ja et võimalikud nõuded ulatuvad miljonitesse.
  Istudes veel Avanteki peadirektori toolil, alustas Lepikson valitsusjuht Tiit Vähiga läbirääkimisi riigiettevõtte Eesti Metallieksport (EMEX) loomiseks. EMEXi direktoriks kinnitati Lepikson juulis 1992.
  Kahe parteikaaslase omalaadsed suhted on püsinud tänaseni. Tasub meenutada Vähi lubadust anda Lepiksonile majandusministri portfell, mis jäi oponentide survel täitmata. Vahepeal oli Lepikson kaitseministeeriumi kantsler, siis peaministri nõunik, hiljuti sai Tallinna linnapeaks.
  Poliitilised vaatlejad on avaldanud arvamust, et Lepikson on ainus, kes suudab Vähile koonderakonna siseselt kanna peale astuda.
  Viimastel kohalikel valimistel valimisliitu Tallinn rahaliselt toetanute sponsorfirmade juhtgrupis on Lepiksoni ülalpidamisel olev AS Rüütel & Vanaselja Racing 200 000 krooniga. Heldekäeliste eraisikute loetelus on Robert Lepikson ise 95 000 krooniga, tema partner Valdek Kaurit 45 000 ja rallikaaslane Raido Rüütel 20 000 krooniga.
  EMEXi peadirektorina jätkas Robert Lepikson metalliäri oma vana partneriga Soomest. Kuusakoski Oy asutas Eestis koguni kaks tütarfirmat, neist üks, AS Koidupuna kolis oma asjaajamise üle EMEXi peakontorisse.
  Lepikson leidis Saksamaalt ka uue partneri, firma HKS GmbH, mis on tihedalt seotud tema kunagise koolipõlvesõbra Erich Kõrgega. Ühiselt kavandati plaan EMEXi jaluleaitamiseks.
  Tallinnast hakkasid Müncheni ja Düsseldorfi poole suunduma metallikoormad. Vastu saadi EMEXile vajalikke seadmeid ja masinaid, sekka mõned Kõrge vanad autod. Samasse aega jääb ka Robert Lepiksoni esimese isikliku välismaise auto, aasta vana Mercedes-Benzi ost.
  Koos EMEXiga hakkas arenema ka seni tundmatu, Lepiksoni sõnul varem toiduaineid müünud HKS GmbH. Möödunud aasta alguses avas Saksa firma Tallinnas oma esinduse: Erich Kõrge venna Arvo Kõrge kodus.
  1993. aasta lõpus kontrollisid EMEXis toimuvat riigikontrolli kontrolörid, kes midagi ei avastanud. Oli küll tehtud vihjeid EMEXi Saksa-partneri kohta, kuid paberitel klappis kõik.
  Toonast kontrollreidi meenutavad senini riigikontrolli arhiivis EMEXi ja HKSi vahel sõlmitud arvukad müügilepingud, kus musta vanametalli tonni hind kõigub 40 ja 120 DEMi ja alumiiniumitonni hind 850 ja 1250 DEMi vahel.
  1993. aasta suvel jõudsid leheveergudele kaks EMEXiga seotud kohtulugu. Robert Lepikson ja Eesti Ekspressi väljaandja Hans H. Luik süüdistasid teineteist solgi kaela kallamises.
  Seda ootamatum oli nende sõbrunemine. Kuluaarides on avaldatud arvamust, et kahe vastase lähenemise ajendiks sai Eesti Ekspressis ilmunud Luige lause: «Kujutlege võrdluseks, et EMEXi direktor näitaks metalli müügil ametlikult ära ühe summa, kokkuleppel Soome partneriga aga kantaks veel teatav raha mõnele Shveitsi pangaarvele.»
  (Isamaalased ei kahelnud tollal, et Luik on jõudnud Lepiksoni rikkuse lätetele üsna lähedale. Laari ja Tarandi valitsuse ajal majandusministeeriumis töötanud ametnikud nimetavadki Lepiksoni EMEXi peadirektori kohalt vabastamise üheks ajendiks 1995. aastal ministeeriumisse tulnud samalaadseid vihjeid. Ametliku põhjusena serveeriti avalikkusele Lepiksoni soovi poliitikasse astuda.)
  Mõned nädalad hiljem, augustis 1993 ilmus läbi kolme Eesti Ekspressi Luige halvustav järjejutt Lepiksoni endise tööandja Heldur Tõnissoni äridest Eestis ja Venemaal.
  Sama aasta septembris andis aga Lepikson Luigele raha kõmulehe Post elluäratamiseks. Ühiseks äriprojektiks sai ka Eesti Sõnumid, mille asutamine ja lõpetamine põhjustas skandaale.
  Lepiksoni ja Luige sõprus kestab siiani, ehkki avalikult pole nad enam ühise äriga seotud. Mõned nädalad tagasi ütles Luik KUKU-raadio keskpäevatunnis:
  «Imestan, et Lepiksoni pole veel rünnatud, ehkki on juba mõnda aega teada üks kummaline seeria metallitehinguid, mida 1993. aastal tegi Laaksoneni juhitav firma. Teades, et asi on kapos uurimisel, Eesti Ekspress asja üles ei võtnud. Kapo on tänaseks uurimise lõpetanud, öeldes, et Eesti kaitsepolitsei ei uuri välismaal ja välismaalaste poolt toimepandud kuritegusid.»
  Pole välistatud, et maksuafäärides selgust ei saadagi. Midagi samalaadset on juba juhtunud. 1994. aasta veebruaris jagas toonane Tallinna politsei abiprefekt Jaan Valtna kahtlusi, et EMEXi sildi varjus käib illegaalne metalliäri. Sellekohane kriminaaltoimik läks kaduma.
  Selle aasta algul saatis Tallinna majanduspolitsei järelepärimise metallitehingute selgitamiseks Soome, kust saadetud vastus on taas kaduma läinud.
  Politseiameti peadirektor Ain Seppik korraldas reedel Lepiksoni palvel Äripäeva esindajate kohtumise kõnealuse kriminaalasjaga kursis olevate politseiametnikega.
  Viimased kinnitasid, et Soome politsei ei ole kellegi osaluse suhtes, Lepikson kaasa arvatud, mingit seisukohta võtnud. Esialgu käib alles uurimine.
  Kohtumisel viibinud keskmajanduspolitsei komissar Henri Sepp ütles, et algatatud kriminaalasja raames nimetatakse mitmeid Eestis registreeritud firmasid. Tallinna majanduspolitsei komissar Vladimir Kissel lisas, et mitme firma nimed on seotud teiste kriminaalasjadega, mis on Tallinna majanduspolitsei menetluses.
  Samas viibinud Lepikson kinnitas reedel veel kord, et tema allkirjad dokumentidel on jäme võltsing.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Andres Viia, Jüri Jõema: vajadus tarkvaraarendajate järele kasvab hüppeliselt
Värske prognoosi kohaselt on info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkonnas lähiaastail näha tugevalt kasvavat vajadust tarkvara- ja IKT-süsteemide arendajate järele. Neil ametialadel on juba praegu märkimisväärne katmata vajadus, kirjutavad OSKA analüütik Andres Viia ja Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu nõunik Jüri Jõema.
Värske prognoosi kohaselt on info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkonnas lähiaastail näha tugevalt kasvavat vajadust tarkvara- ja IKT-süsteemide arendajate järele. Neil ametialadel on juba praegu märkimisväärne katmata vajadus, kirjutavad OSKA analüütik Andres Viia ja Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu nõunik Jüri Jõema.
USA börs sulgus järjekordselt punases
Vaatamata positiivsele päeva algusele, võtsid USA peamised indeksid peallõunal suuna alla ja sulgusid punases. Sel nädalal pole indeksid üksi päev plussis sulgunud, vahendab Yahoo Finance.
Vaatamata positiivsele päeva algusele, võtsid USA peamised indeksid peallõunal suuna alla ja sulgusid punases. Sel nädalal pole indeksid üksi päev plussis sulgunud, vahendab Yahoo Finance.
Elmo Rent ja Telia toovad 5G tehnoloogia kaugjuhitavasse sõiduautosse
ELMO Rendi arendatav kaugjuhitavat tehnoloogiat kasutav lahendus võimaldab elektriauto kliendini toimetada ja vajadusel ümber parkida ilma juhi füüsilise kohalviibimiseta masinas. 5G võrku kasutades on auto ja kaugjuhtimispuldi vahel tekkiv viiteaeg minimaalne, mis parandab oluliselt reageerimisaega.
ELMO Rendi arendatav kaugjuhitavat tehnoloogiat kasutav lahendus võimaldab elektriauto kliendini toimetada ja vajadusel ümber parkida ilma juhi füüsilise kohalviibimiseta masinas. 5G võrku kasutades on auto ja kaugjuhtimispuldi vahel tekkiv viiteaeg minimaalne, mis parandab oluliselt reageerimisaega.
Mainorist lahkunud tippjuhid kohtusid Sõõrumaa juures
Taasiseseisvunud Eesti ühe mõjukaima äripere Pärnitsate loodud Mainori kontsernis Ülemiste Cityt arendavate juhtide koosseisus toimusid mullu olulised muutused, kui ameti pani maha kaks juhatuse liiget.
Taasiseseisvunud Eesti ühe mõjukaima äripere Pärnitsate loodud Mainori kontsernis Ülemiste Cityt arendavate juhtide koosseisus toimusid mullu olulised muutused, kui ameti pani maha kaks juhatuse liiget.