18. detsember 1997 kell 22:00

IMF -- hiigellaene vahendav pank

Rahvusvahelisel valuutafondil (IMF) lasub põhiraskus Kagu-Aasia finantskriisi lahendamisel. Suve lõpust saadik on piirkonnale laenudena eraldatud üle 100 miljardi dollari, mille eest riigid on sunnitud läbi viima tõsiseid majandusreforme.

1990. aastail on IMF tõusnud rambivalgusesse kui finantsraskustesse sattunud riikide peamine päästja. Endiste idabloki riikide majandusraskused, Mehhiko võlakriis ja Aasia finantsturgude rahutused on radikaalselt muutnud fondi tööpõhimõtteid.

Algul rahvusvahelise maksesüsteemi järelevalveks ja koordineerimiseks loodud organisatsioon on üha sagedamini hakanud täitma hiigellaene vahendava panga funktsioone. Seal, kus üksikute maade jaoks on risk liiga suur, võib lahenduseks olla riikide ühine tegevus IMFi kaudu.

Eeltingimus on, et laenu võtja nõustub sageli üsna ränkade laenutingimustega, mis peavad raskustes riigi majanduse taas jalule aitama -- tööturu ja majanduse liberaliseerimine, pangandussektori reformimine ning inflatsiooni ohjeldamine.

Riik, mis on IMFi nõelasilmast läbi läinud, võib loota rahvusvaheliste finantsturgude usalduse taastumisele ning suhteliselt madalatele intressimääradele. DI

Hetkel kuum