18. detsember 1997 kell 22:00

Jaapan väldib kriisi

Samas kõhklevad finantsturud, kas Jaapani valitsuse abinõud on riigi majanduse tugevdamiseks piisavad. Viimasest sõltub omakorda Aasia teiste riikide majanduse jaluletõusmine.

Jaapani peaminister Ryutaro Hashimoto andis sel nädalal järele survele lükata eelarvedefitsiidi kärpimine esialgu edasi ning keskenduda selle asemel riigi majandust stimuleerivatele abinõudele. Viimaste hulka kuulub ka ootamatu tulumaksu kärpimine 15,7 miljardi dollari ulatuses.

Jaapani keskpank kasutas ära teatele järgnenud jeeni tugevnemise ning sekkus agressiivse dollarimüügiga, mida pank ei ole teinud viimased viis aastat. Keskpanga samm tõi kaasa jeeni tugevnemise 131,53-lt 126 jeenile dollari suhtes. Eilse interventsiooni järel kauples jeen kursiga 127 jeeni dollari suhtes.

Eelkõige sundis Hashimotot kokkuhoiuplaanist loobuma kodumaiste äriringkondade ning välismaiste kaubanduspartnerite surve. USA on Jaapanit juba mõnda aega hoiatanud, et Tokio võib aprillis käivitatud kokkuhoiumeetmetega vasttärganud majanduskasvu peatada. Eelarvedefitsiidi kärpimiseks läbiviidud käibemaksu tõstmine ja maksusoodustuste kaotamine viis tarbimisest korraga välja 5000 triljonit jeeni.

Survet suurendas Aasia finantskriisi süvenemine. Kui Korea von kukkus, tekkisid kartused, et ka Jaapan võib piirkonna teiste valuutade eeskujul valuuta devalveerida. Eksport on Jaapani peamine kasvumootor ning Lõuna-Korea Aasias Jaapani tähtsaim eksporditurg.

«Esialgu pole veel selge, kas pakett on piisav enamaks kui vaid jeeni nõrgenemise edasilükkamiseks,» ütlevad analüütikud. «Ennustame, et tuleval aastal nõrgeneb kurss 140 jeenini dollari suhtes.»

Kui palju Aasia riigid Jaapanilt tuge saavad, sõltub sellest, kuivõrd abipakett suudab Jaapani majanduskasvu kiirendada ning importi suurendada. Eile avaldatud andmeil kahanes Jaapani import novembris 4,2 protsenti, mis on esimene langus viimase 43 kuu jooksul.

Hashimoto loobumine eelarvereformist lubab oodata täiendavaid abinõusid majanduse stimuleerimiseks. Kuid Aasia riikide ekspordijõu taastamiseks ei piisa vaid kokkuhoiupoliitikast loobumisest. Palju on veel ära teha majanduse ja turgude liberaliseerimiseks. REUTER-ÄP

Hetkel kuum