27. jaanuar 1998 kell 22:00

Tallinna Panga juhatus seljatas Sammelselja

Sammelselja lahkumine oli kompromiss, mille saavutasid Tallinna Panga nõukogu ja juhatuse liikmed pärast möödunud nädalal toimunud nõukogu erakorralist koosolekut. Äripäeva andmetel kaalusid tänaseks endine panga nõukogu esimees Guido Sammelselg ja praegune esimees Targo Raus panga juhatuse esimehe Rait Lukase väljavahetamist. Seepeale seadsid Tallinna Panga juhatuse liikmed nõukogu fakti ette, et juhatuse esimees Rait Lukas jt panga võtmeisikud lahkuvad töölt, kui Sammelselg ja Raus ei lahku nõukogust ega müü maha neile kuuluvaid aktsiaid. Kompromissina jõuti lahenduseni, et Sammelselg müüb maha oma aktsiad ja lahkub nõukogust ning Raus jätkab esialgu nõukogu esimehena.

Tallinna Panga aktsiaraamatu põhjal on Sammelselg ligi poole aasta jooksul müünud talle ja temaga seotud firmadele kuulunud ligi 9% osaluse pangas. Suur aktsiamüük lõppes möödunud nädalal, mil Sammelseljale kuuluv Baltic Community Partners Eesti AS müüs ligi 12 mln krooni eest 2,5% suuruse osaluse pangas.

«See on intriig,» nentis Tallinna Panga viimase aja sündmusi kommenteerides Guido Sammelselg eile. Ta ei nõustunud väidet pikemalt kommenteerima.

Tallinna Panga juhatuse esimees Rait Lukas kinnitas, et pangas pole intriigi. Tema sõnul saavad juhatuse liikmed ja nõukogu omavahel suurepäraselt läbi.

Viimase nädala jooksul ostsid Tallinna panga neli juhatuse liiget riiulifirma OÜ Keiskander arvele suurte pakkide kaupa 1,1 mln aktsiat kokku ligi 60 mln krooni eest. Viimase tehinguna osteti 55 krooniga 700 000 aktsiat, kokku 38,5 mln krooni eest. OÜ Keiskander omanikud on Tallinna Panga juhatuse esimees Rait Lukas (28), jaepanganduse direktor Raul Parusk (29), finantsturgude direktor Martti Siimann (27) ja krediidi- ning korporatiivpanganduse direktor Priit Põldoja (28).

Martti Siimann ütles, et tema teada polnud OÜ Keiskanderile aktsiaid müünud eraisikute ega firmade hulgas Sammelseljaga seotud et-tevõtteid. Siimann ei osanud öelda, kellega on seotud offshore-firma Ravalia Ltd, kes müüs läinud nädalal ligi 30 mln krooni eest 6,5% osaluse Tallinna Pangas.

Lukas märkis, et juhatuse liikmed omandasid pangas suure osaluse panga arengustrateegia kindlustamiseks. Tegu on klassikalise management-buy-out tüüpi tehinguga, ütles Lukas uudisteagentuurile BNS.

Tallinna Panga juhtkonna tundmatuks jääda soovinud liige ütles, et juhtkond pidi aktsiaid ostma selleks, et kindlustada endale otsustav hääleõigus aktsionäride üldkoosolekul ja nõukogus. Kinnitamata andmeil toetavad panga juhatust nõukogus ka Saules Banka esindajad Dimitri Koval ja Juri Shetinin ning FMO esindaja Hans Verhoef.

Lukas ei nõustunud ütlema, kes laenas pangajuhtidele aktsiate ostmiseks ligi 60 mln krooni. Küsimusele, kas laenu andis Tallinna Panga suuromanik Hollandi arengupank FMO, vastas Lukas, et laenuandjat ei avalikustata enne 1. märtsi. Lukas lisas, et laen kavatsetakse tagasi maksta aktsiahinna tõusust teenitud tuluga. Investeeringu pikkus on vähemalt kaks aastat, märkis ta.

Möödunud nädalal Tallinna Panga nõukogu esimehe kohalt tagasi astunud Guido Sammelselg on lubanud lahkuda ka pangaliidu juhatuse esimehe kohalt ning keskendada oma tegevuse perekonnale ja isiklike investeeringute haldamisele.

Hetkel kuum