17. veebruar 1998 kell 22:00

Rõhk majanduskasvul

«Kui valitsus nende strateegiliste ülesannetega toime ei tule, siis on vaja ka uut valitsust,» ütles Boriss Jeltsin, teenides parlamendisaadikutelt 30minutise kõne vältel ainsa tugeva aplausi.

«Oleme takerdunud silla keskel -- inflatsioon on minevik, kuid investeeringute tulevikku pole me jõudnud,» ütles Jeltsin, kutsudes välisinvestoreid paigutama oma raha spekulatiivsete investeeringute asemel Venemaa tööstusesse.

«Venemaa valitsus kaitseb jätkuvalt eraomandust, kindlustab majandusvabaduse ja turumajanduse, madala inflatsiooni ja rubla kindla kursi,» ütles Jeltsin. «Kuid sellest ei piisa, me vajame tugevat püsivat majanduskasvu, tugevat investeeringute voogu,» jätkas ta.

Enne Aasia kriisi ennustas valitsus 1998. a 4protsendilist majanduskasvu mulluse 0,4 protsendi asemel, kuid hiljem alandas keskpank prognoosi ühele protsendile.

«Ma nõuan, et valitsus hoolitseks selle eest, et riigieelarve oleks realistlik,» ütles Jeltsin, viidates vajalikele muudatustele täna duumas viimasele lugemisele tulevas 1998. a riigieelarve eelnõus, mille algvariant valmis enne Aasia kriisi puhkemist.

Kui duuma parandusi sisse ei hääleta, võib Jeltsin eelarveprojektile veto panna.

Jeltsin kutsus seadusandjaid vastu võtma ka uut lihtsustatud maksukoodeksit, mis peab tugevdama eelarve tulu poolt.

Eile saabus Moskvasse ka rahvusvahelise valuutafondi peadirektor Michel Camdessus, et otsustada IMFi 9,2 miljardi dollari suuruse laenu järgmise osa väljamaksmine.

Jeltsini aastakõnet jälgis tähelepanelikult kogu maailma finantsüldsus, oodates kinnitust valitsuse reformisuunale.

Analüütikute sõnul on alanud aasta viimane aeg alustada hoogsaid majandusreforme, sest järgmine aasta ja aasta 2000 on täielikult pühendatud poliitikale. REUTER-BNS-ÄP

Hetkel kuum