Eesti tippjuht valetab sama palju kui Rootsi pankur

13. märts 1998, 00:00

Riimuse sõnul said Eesti tippjuhid testides enam valepunkte kui Rootsi kolleegid. Eesti ettevõtjate valepunktidega olid ehk võrreldavad vaid Rootsi pankurite tulemused, lisab Riimus.

Riimuse uuringu järgi oli eestlastest juhtide seas enam täpseid ja korda armastavaid liidreid.

Uurimusest selgub, et eesti naisjuhid ja rootsi meesjuhid on kõige koostööaltimad äripartneritega, lubavad alluvatel ise otsuseid vastu võtta ja on viisakamad.

Riimuse sõnul ei planeeri eesti juhid oma firma ega ka enda tulevikku väga pikalt ette, elatakse rohkem aasta või kahe kaupa. Seevastu rootsi tippjuhid planeerivad oma tulevikku isegi 10 aastat ette.

Rootsi tippjuht on kindel, et ta jätkab oma ametipostil ka pikemas perspektiivis, seevastu eestlased eriti kaugele oma senise töö jätkumist ei näe.

Kaua soovis senisel ametipostil jätkata vaid kaks eesti tippjuhti. Üks neist oli rannarootslane ning teine töötab ettevõttes, kus 40% aktsiatest on rootslaste käes.

«Kuid ega see ei näita, et eesti tippjuhid põhja kõrbevad. Uuringust selgub, et eesti tippjuhid on võitlusvalmimad, igasugune vastulöök stimuleerib neid edasi töötama,» lisab Riimus.

Rootsi tippjuht püüab teha koostööd kõigi oma alluvatega, eestlane suhtleb reeglina alluvatega vähem.

«Eesti juhid on eesmärgikindlad, planeerivad lähitulevikku hoolikalt ning on väga vastupidavad ja täpsed,» väidab Riimus.

Üllatuslikult polegi Eesti juht palju oma Rootsi kolleegist noorem. Eesti tippjuhi keskmine vanus on 37, Rootsi juhi vanus 47 aastat.

«Vaatamata kõrgemale eale on Rootsi tippjuhid valmis eksperimenteerima ja uuendustega kaasa minema,» räägib Riimus.

Oma edu põhjuseks nimetavad meestest tippjuhid õnne ja naised oma suurt tööd. Ka ebaedu põhjused on samad -- meestel pole piisavalt vedanud, pole õnne ja naised ei ole iseenda tööga rahul.

Riimus teeb oma uurimuses järelduse, et Eesti juhtimisstiilil on tendents olla piinlikult korrektne ja täpne. Rootsi juhtimisstiili esindavad tavaliselt viisakad ekstraverdid ja kõrgelt hinnatud inimesed, kel on firma tuleviku suhtes kindel siht ning kes eelistavad autonoomsust.

Rootsi tippjuhti iseloomustades toob Riimus näite, et ühed Rootsi ettevõtjad jäid Brüsselis koosolekutele ja nõupidamistele hiljaks ja põhjus oli selles, et nad ei osanud võõras keskkonnas orienteeruda.

Eesti tippjuhtide potentsiaal seisneb Riimuse sõnul võitlusvõimes ja vastupidavuses. Tahe saavutada kaalub rohkem kui nn mittemarksistlik haridus algkoolis, tõdeb Riimus oma uuringus.

Uuringust võttis osa 273 inimest, neist 93 tippjuhti ja iga liidri kaks kuni viis alluvat. Tippjuhte oli Eestist 49 ja Rootsist 44. Eraettevõtteid oli Eestist 70% ja Rootsist 75% ulatuses, peamiselt pangad, ajakirjandus ja meedia.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing