18. märts 1998 kell 22:00

Leedu Butinges Nafta raskustes

Jaapani Bank of Tokyo Mitsubishi teatas pankade ja Butinge esindajate kohtumisel, et ta tahab tühistada 50 miljoni dollarilise laenulepingu Leedu Butinges Naftaga ning nõuda kogu raha kohe tagasi. Jaapani pank on Butinges Nafta peamine kreeditor.

Jaapani panga eeskuju järgimist kaaluvad ka Saksa Kreditanstalt und Wiederaufbau (KfW) ja ?veitsi Union Bank of Switzerland (UBS).

Kohtumisel osalesid Fluor Danieli, Preussag Wasser & Rohrtechniki, Bank of Tokyo Mitsubishi, KfW, UBS ja Leedu majandusministeeriumi esindajad.

Butinges Nafta peadirektor Vladislovas Gedvilas teavitas pankade kavatsustest peaminister Gediminas Vagnoriust.

Butinges Nafta võlgneb ehitusfirmale Fluor Daniel 27 mln Eesti krooni ning firma vajab seadmete ostmiseks märtsis ja aprillis veel 35,6 miljonit. Kuni septembrini peab firma tasuma teenuste eest veel umbes 216 miljonit krooni.

Butinge koguvõlg Fluor Danielile ja Preussag Wasser & Rohrtechnikile on praegu 64 miljonit krooni.

Majandusminister Babilius ütles, et probleem on üle tähtsustanud, sest valitsus on laenud garanteerinud ning on valmis need iga hetk tagasi maksma ja teistelt pankadelt uued laenud võtma. Butinges Nafta impordi-eksporditerminaali kogumaksumuseks hinnatakse 268 miljonit dollarit. 25 protsenti projektist on teostatud.

Seoses sellega, et Butinges Nafta läheb varsti erastamisele, tegi Babilius Prantsuse pangale Banque Paribas ettepaneku asuda Butinges Nafta investeerimisnõunikuks.

Banque Paribas on juba leppinud kokku kohtumise Ühendriikide Williams International Companyga, et arutada võimalikke investeeringuid Leedu naftasektorisse.

Riik müüb osa aktsiatest Butinges Naftas, mille järel tema osalus kahaneb 73 protsendilt 34-le. On tõenäoline, et 33% Butinge aktsiatest läheb Williamsi kontrolli alla. BNS

Hetkel kuum