Eile kohtus peaminister Mart Siimann ja KMÜ juhatus Mõõdukate, Isamaaliidu, Keskerakonna ja Arengupartei esindajatega, et kutsuda neid valitsusliitu, kuid jaatavat vastust ei saanud mitte kelleltki.
Mõõdukate fraktsiooni aseesimees Mihkel Pärnoja ja Isamaaliidu esimees Toivo Jürgenson ütlesid, et nõustuvad valitsusse minema vaid täiesti uue koalitsiooni korral.
Jürgen Ligi Reformierakonnast leidis, et kujunenud olukorras võiks KMÜ taastada liidu Keskerakonnaga.
Keskerakonna fraktsiooni esimees Siiri Oviir kinnitas, et keskerakond ei soovi valitsusse. «Kriisieelne kodurahu taastub, kui neljapäevaks kavandatud Keskerakonna-vastane hääletus Tallinna volikogus läbi kukub,» ütles Oviir. Enne Keskerakonnaga tülli pööramist Tallinna linnavolikogus omas KMÜ riigikogus püsivat enamust, sest Keskerakond hääletas lepingu põhjal valitsusliidu poolt.
Opositsioonierakonnad ei poolda erakorraliste valimiste korraldamist ning peavad kiireid valimisi ebasoodsateks ka KMÜ-le.
Siiri Oviiri arvates mõjuksid erakorralised valimised Koonderakonnale valijate poolehoiu pideva kahanemise tõttu poliitilise enesetapuna.
Jürgen Ligi tunnistas, et kiiretest valimistest ei võidaks praegu ükski erakond.
«Soovitan KMÜ-l jõud kokku võtta ja oma kompetentsust ja kodurahu korraliste valimisteni säilitada,» lisas Toivo Jürgenson.
Koonderakonna fraktsiooni aseesimees Tõnu-Reid Kukk kinnitas eile KMÜ valmisolekut erakorraliste valimiste korraldamiseks.
Kukk jäi kindlaks peaminister Mart Siimanni välja öeldud seisukohale, et Reformierakonna või Mõõdukate loobumine valitsusliiduga ühinemisest viib paratamatult erakorraliste valimisteni. «Otsus tuleb enne neljapäeva,» prognoosis Kukk.
Maaliidu juhatus jõudis esmaspäeval Aravetel peetud nõupidamisel järeldusele, et neile on vastuvõetav KMÜ koalitsiooni laiendamine Mõõdukate, Keskerakonna, Arengupartei ja vene erakondadega, kes tunnustavad sotsiaalse turumajanduse põhimõtet.
Maaliidu fraktsiooni esimees Arvo Sirendi ütles, et kui Maaliidu eelistusi ei arvestata, on erakorralised valimised möödapääsmatud.
Koonderakonna ja Maarahva Ühendusel võib erakorraliste valimiste korraldamisel tekkida raskusi, sest koalitsioonil ei jätku valitsusele umbusalduse avaldamiseks riigikogus hääli ja valitsusliit peab umbusalduse läbiminekuks saavutama kokkuleppe mõne opositsioonierakonnaga.
Seotud lood
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?
Enimloetud
5
Investor ootaks madalamat hinda
6
Ka Villig avas oma padeliäri
Hetkel kuum
Investor ootaks madalamat hinda
Lisatud Põlvamaa ettevõtete TOP
Tagasi Äripäeva esilehele