17. juuni 1998 kell 22:00

Ühispank võtab pool miljardit Maapangast

Ühispanga presidendi Ain Hanschmidt sõnul ostab Ühispank Maapanga hoiused, saades selle vastu raha, laenuportfellid ning põhivahendeid.

Hanschmidt lisas, et kui kõik läheb, nagu on kokku lepitud ja kõik laenud, mida Ühispank üle võtab, vastavad seadustele, siis saab Maapanga klient hakata Ühispanga kliendina oma rahaga opereerima alates 10. juulist.

Kui eelnevalt oli Ühispanga plaan võtta üle Maapanga kontoreid koos klientidega väljastpoolt Tallinna, siis eile ütles Hanschmidt, et kliendid võetakse siiski üle kogu Eestis. «Meie klientide ja omanike huvid on tehingu puhul igal juhul tagatud,» lisas ta.

Keskpanga president Vahur Kraft nentis, et Maapank pangana enam jätkata ei saa. Tänasel aktsionäride koosolekul on kõige ratsionaalsem pank likvideerida, ütles Kraft. Kraft kinnitas, et 10. juuliks on eraõiguslike hoiustajate raha vaba ning tehingud nendega hakkavad käima Ühispanga kaudu. «Eraõiguslike klientide alla käivad eraisikud, ettevõtted, omavalitsuste äriühingud ning mittetulundusühingud,» ütles Kraft.

Riigile kuuluvaid deposiite Ühispank ei osta.

Rahandusminister Mart Opmann ütles eile, et Maapangal on kohustusi 504 mln krooni väärtuses, vara vaid 420 mln krooni eest. Seega on puudujääk 84 mln. Opmanni sõnul on Maapangas riigi raha 543 mln krooni.

Eile otsustas valitsus teha ettepaneku kutsuda 26. juunil kokku riigikogu erakorraline istungjärk, kus muuhulgas arutatakse riiklike võlakirjade emissiooni, mille maht on 540 miljonit krooni. Emissioonist laekuvat raha kasutatakse Maapanka kinnijäänud riigi raha asemel.

Valitsuse pressiesindaja Daniel Vaariku hinnangul võivad väikehoiustajad heal juhul oma raha kätte saada juuli alguses. «Talunikud nõuavad seda küll juba juunis, kuid nii kiiresti asjad ei toimi,» sõnas Vaarik. Samas ta kinnitas, et talunikud saavad oma raha esimeses ringis.

«Ma usun, et meie plaan võib tänaseks kavandatud talunike meeleavalduse ära jätta, kuid igaühel on põhiseaduslik õigus oma meelt avaldada,» rääkis Vaarik.

Hetkel kuum