3. november 1998 kell 22:00

Lacto viivitab rahaga

Uue moodsa tehase avav piimatööstus loodab riigi abile

Viiendast novembrist maksab Lacto piima kilo eest 1,35 krooni. Ka varem maksis Lacto piima eest teistest tööstustest veidi rohkem, kuid samal ajal ei pea ettevõte kinni maksetähtaegadest.

Raplamaa talupidaja Sirje Kruusimaa ütles, et sai eelmiselt nädalal kätte osa juulikuu piimarahast. «Lacto mehed ütlevad, et neil lihtsalt pole raha, millega meile maksta,» sõnas Kruusimaa.

Raplamaa piimatootja Mait Raid ütles, et viimati kandis Lacto talle piimaraha arvele juunis. «Neil oli hea hind küll, aga nad lihtsalt ei maksa midagi,» sõnas Raid.

Raidi väitel pole Lacto tootjatele piimaraha maksmatajätmise kohta pikemaid selgitusi andnud.

Üks tundmatuks jääda soovinud piimatootja ütles, et pole Lactost raha saanud juunikuust saadik. «Lacto raamatupidamine väldib suhtlemist,» lausus ta.

«Ma ei müü enam Lactole piima, sealt raha kättesaamine oli santimine,» rääkis Raplamaa talupidaja Kärt Loo. Ta lisas, et müüb nüüd piima Paide piimakombinaadile, kes maksab küll piima eest kolme kuu jooksul, kuid ei hiline maksetähtaegadega kunagi.

ASi Lacto varumisdirektor Väino Antons ütles eile Raplas piimatootjatega kohtudes, et Lacto maksab piima eest küll, kuid raskustega. Piimatootjate küsimusele, kas Lacto on toodangu müügiga samamoodi hädas nagu teised piimatööstused, vastas Antons, et müük pole probleem, kuid kauba eest saadakse kehva hinda.

Antons ütles, et Lacto müüb osa toodangut Kaukaasiasse, kust raha saamine võtab aega mitu kuud.

Antonsi sõnul võiks riik kehtestada piima piirhinna 2,35 krooni kilo ja kui siis tööstus maksaks tootjale 1,35 krooni, siis riik maksaks kinni selle vahe. «Praegu saaks meid aidata ainult riik,» sõnas Antons.

ASi Lacto tootmisdirektor Agu Sisask ütles, et uue tootmishoone ehitamiseks kulunud raha poleks kuidagi saanud kasutada piimatootjatele maksmiseks. «Need on kaks täiesti erinevat raha,» rääkis Sisask.

Lacto uues piimapulbritehases saaks toota tonni pulbrit päevas. Sisaski sõnul on piimapulbrile turg lääneriikides.

Eesti suurima pulbritootja Põlva Piima ASi peadirektor Kalev Kreegipuu ütles, et kuna maailmaturul on pulbri hind aastaga kolmandiku võrra langenud, siis selliste hindadega müües Lacto investeering ennast ära ei tasu.

- 280 töötajat

- toodab linnapiimatooteid

- ekspordib 70 protsenti toodangust Venemaale, Lääne-Euroopasse, Kaukaasiasse

- eelmisel aastal investeeris 74 mln krooni uutesse seadmetesse

- sel aastal ehitas uue, 140 mln krooni maksva piimatööstuse, mis hakkab töötlema 200 tonni piima päevas

- aktsiakapital 16 miljonit krooni ? põhiomanik afgaan Yagub Haidar

Hetkel kuum