Kristi Malmberg • 15. veebruar 1999 kell 22:00

Andres Bergmann pani ERA Panka raha juurde

ERA Panga juhatuse esimehe Jaak Kiikeri sõnul peab aktsiakapitali suurendamine andma positiivse signaali välisinvestoritele. «Läbirääkimistel investoritega on kogu aeg jutuks olnud, et praegused aktsionärid peavad ka ise midagi ette võtma, « selgitas Kiiker. Tema kinnitusel on aktsiaemissiooniga läbitud panga rekapitaliseerimiskava esimene etapp. Nüüd loodab pank saada Saksa päritolu investorilt täiendava 32 mln krooni.

Bergmann on pidanud läbirääkimisi Saksa ühe suurema kindlustusfirmaga Alte Leipziger, kes tundis huvi kindlustusfirma Polaris vastu. Kiikeri väitel pole antud investori näol tegemist Alte Leipzigeriga.

«Loomulikult oleks meil võimalus kohe ka Polarise aktsiakapitali suurendada, aga see seisab praegu juriidiliste nüansside taga,» ütles Kiiker.

Aktsiakapitali laiendamise järgselt on ERA Panga aktsionäride jaotus järgmine: Pro Invest 44,8%, P.I. Investmentberatungs GmbH 25,8%, Andres Bergmann 10,4%, AS ITC 10%, AS ERA Invest 9%. Varasemate osalustega võrreldes vähenes Bergmanni kui eraisiku osalus 3,6% ning talle kuuluvate firmade Pro Invest ja P.I. Investmentberatungs GmbH osalus suurenes kummalgi 1,8%.

Eesti Panga avalike suhete juht Andrus Kuusmann ütles, et kuigi aktsiakapitali suurendanud firmad kuuluvad Bergmannile, ei saa selle taga olla kontsernisisene raha ühest taskust teise tõstmine. «Neil on ainus võimalus praegu reaalses rahas sissemakse teha,» kinnitas Kuusmann. Tema sõnul peab ERA Pank avanemiseks esitama saneerimiskava ja strateegilise investori nime, kes tagaks panga pikaajalisema likviidsuse. «Pole ju mõtet panka lahti teha, kui ta kohe jälle rahast tühjaks jookseb,» nentis Kuusmann.

ERA Panga pankrotihalduri Veli Kraavi sõnul läheb panga avamiseks ja likviidsuse tagamiseks vaja 125 mln krooni. Kraavi väitel peab Bergmann endiselt läbirääkimisi usaldusväärsete ja aktsepteeritud välisinvestoritega, kuid seni pole mingit dokumentaalset kinnitust nende tõsise huvi kohta investeerida ERA Panka.

Hetkel kuum