Peep Sooman • 9. juuni 1999 kell 22:00

Ernesto Preatoni pakub ülipikka sooduslaenu

Sooduslaenu pakutakse Põhja puiesteele Ilmarise kvartalisse, Vene 9, Vene 19 ja Narva mnt 13b rajatavate eluasemete ostmiseks. Laenu omafinantseerimise määr on 20 protsenti ostetava objekti maksumusest.

Krediidiasutuse seaduse kohaselt ei tohi krediidiasutused finantseerida objekti ostu rohkem kui kahe kolmandiku ulatuses selle maksumusest. Seetõttu annab laenu kinnisvaraarendusfirma AS Pro Kapital.

ASi Pro Kapital nõukogu esimehe Ernesto Preatoni sõnul saadakse eluasemelaenu andmiseks mõeldud 80 miljonit krooni juuni algusest kuni detsembri lõpuni vältavast ettevõtte vahetusvõlakirjade emissioonist, mille kogumaht on 225 miljonit krooni.

Ernesto Preatoni kinnitas, et üks ?veitsi investeerimisfirma on võtnud endale kohustuse märkida vahetusvõlakirju 80 miljoni krooni eest ning sealt saadav raha suunataksegi eluasemelaenude andmiseks.

«Euroopas maksavadki inimesed praegu 6 protsenti intressi aastas,» ütles Preatoni. Laenu annab Pro Kapital, Preatoni Pangal pole sellega midagi pistmist ning need on kaks eri asja, sõnas itaallane. Preatoni sõnul uuritakse klientide tausta vaid politseist, tema sõnul Eesti kommertspankade andmebaase inimese usaldusväärsuse kontrollimiseks kasutama ei hakata.

«Kolme aasta pärast tuleb laen refinantseerida, siis juba turul kehtiva intressiga,» märkis Preatoni. Pro Kapital kliente hätta ei jäta ning parima võimaluse puudumisel refinantseerib firma laenu ise, selgitas Preatoni.

Hansapanga eluasemelaenu tootehaldur Kersti Arro leidis, et kohustuslik refinantseerimine on normaalne, kuna ka Eesti pangad annavad pikaajalist laenu ujuva intressiga.

Suurt kahju ma Hansapanga eluasemelaenude väljastamisele Preatoni sooduslaenus ei näe, ütles Arro. «Eks mõne kliendi võtavad ära,» tõdes ta. Tema sõnul on Pro Kapitali risk laenata kuni 80 protsenti objekti maksumusest õigustatud, kuna tegu on firma oma varade müügiga.

«Tegelikult oleme ise ka plaaninud eluasemelaenude pikkust suurendada, aga otsust pole veel vastu võetud,» lisas Arro.

Luksemburgi pankadest Kloostrimetsas Kodu 2001 eramurajoonis majade ostjatele sooduslaenuraha Eestisse toonud OÜ Wicomi juhataja Aare Ruubel ütles, et välismaalt odava laenuraha sisse toomise tendents on kinnisvaraarendajate hulgas alanud ning jätkub seni, kuni Rootsi kapitalil põhinevad Eesti suurpangad oma intresse veelgi alandavad.

«Praegu on kinnisvaraarendajatel odavat laenuraha Eestisse tuues võimalik anda suuremale arvule inimestest võimalus uus eluase osta,» ütles Ruubel.

Hetkel kuum