Inno Tähismaa • 17. august 2000 kell 13:43

Siim Kallas: puudujäägiga eelarvet ei tehta

Puudujäägiga eelarvet ei tehta, ütles rahandusminister Siim Kallas täna kohtumisel maavanematega.

Kallas rääkis rahandusministeeriumi teatel, et hetkel on eelarves toetusi summas 2 miljardit krooni, mis ühel või teisel viisil jõuavad füüsilise isikuni. Kallas ütles, et peab vajalikuks, et toetuste jaotamise osas suureneks oluliselt omavalitsuste sõnaõiguse osa.

Maavanematel oli vaid üks suur probleem - raha on vähe. Maavanemad teatasid, et nad töötasufondi raha juurde ei saa, samas riik on neile peale pannud täiendavaid kohustusi - näiteks sisekontrolli süsteemi juurutamine, ühistranspordi korraldamine ja ettevõtteregistri pidamine.

Minister lubas, et rahandusministeerium võtab kohalike omavalitsuste rahaprobleemidega tegelema lisaks ametniku, kes koordineeriks maavalitsuste eelarvete ja muid rahandusküsimusi

Maavanemad olid kriitilised haldusreformi suhtes. Nad ütlesid, et neilt oodatakse analüüse ja aruandeid, selle eest tasu ja tagasisidet vastu saamata. Tartu maavanem tõi näitena, et tema maakonna suuruse piirkonna analüüsi tellimiseks kulub 200-250 tuhat krooni. Siim Kallas arvas, et see probleem on juba sellel aastal lahendatav läbi reservfondi. Lepiti kokku, et maavanemad esitavad siseministeeriumi kaudu oma vajadused, mida eraldiste tegemisel arvesse võetakse.

Maavanemad saavad veel oma eelarvesiseselt vahendeid ümber jaotada. Täpsustatud eelarveprojektid peaksid rahandusministeerium jõudma 29. augustiks. Lõplik eelarveprojekt mahuga 29,8 miljardit valmib 12. septembriks

Hetkel kuum