Viktoria Korpan • 18. oktoober 2000 kell 22:00

Hands-free võib muutuda linnas kohustuslikuks

Reformierakonna liige Andres Lipstok, kes on liiklusseaduse eelnõu üks algatajaid, ütles eile, et tema kavatseb esitada muudatusettepaneku, mis teeks mobiiltelefoniga rääkimiseks käed-vabad-varustuse kasutamise kohustuslikuks asustatud piirkonnas ja vabatahtlikuks maanteedel sõites. ?Linnas autoga sõites on käed-vabad-varustus hädavajalik, maanteel on aga vähem probleeme,? sõnas Lipstok.

Liiklusseaduse eelnõu üks autoreid, isamaaliitlane Ingvar Pärnamäe on varem ütelnud, et ta on kindel, et esitatakse 0,5promillise joobega autojuhtimist lubav parandusettepanek.

?Iirimaal on lubatud autojuhtimine 1,0promillise joobega, Soomes 0,5 promilli. Eestis võiks see piir olla 0,2 promilli, sellele ma kirjutaks alla,? rääkis Andres Lipstok. ?Ma küsin veel nõu arstide käest, neid on riigikogu koosseisus.?

Euroopa riikides on Austrias, Hispaanias, Itaalias, Kreekas, Lätis, Poolas, Portugalis, Rumeenias, Slovakkias, ?veitsis ja Ungaris mobiiliga rääkimine ilma käed-vabad-varustuseta keelatud.

?Käed-vabad-varustust ostetakse praegugi küllaltki palju. Kui võetakse vastu seadus, mis nõuab käed-vabad-varustuse kohustuslikku kasutamist, kasvab müük veel kindlasti,? rääkis Eesti suurima mobiiltelefonimüüja ASi Esmofon juhatuse esimees Aivar Sirelpuu. ?Loodan, et seadus võetakse vastu, sest põhimõtteliselt on see hea otsus.?

Sirelpuu sõnul on originaalse käed-vabad kaasaskantava komplekti hind umbes 200?300 krooni, osa mobiiltelefonide puhul kuulub käed-vaba-varustus hinna sisse. Turvalisem ja mugavam statsionaarne autovarustus koos paigaldusega läheb maksma umbes 3000 krooni.

Hetkel kuum