Balti riikide aktsiaturud jätkavad stabiilselt

04. jaanuar 2001, 00:00

Teisipäevane Nasdaqi enam kui 7%-line langus viitab juba tõelisele paanikale Ameerikas (kui arvestada ka reedest kukkumist). Paanika kui emotsionaalne ülereageerimisseisund ei saa kesta kaua. Samas paanika lõppemine ei tähenda aktsiahindade automaatset põrget paanikaeelsele tasemele.

Balti riikide aktsiaturud peaksid jätkama suhteliselt stabiilselt, sest nagu ka eelnevalt on märgitud, ei sisalda meie ettevõtete rahavoogude prognoosid ülemäära positiivseid ootusi ning põhjendatud väärtused on võrreldes arenenud turgude samalaadsete ettevõtete väärtustega piisavalt madalal. Ainult telekomisektori ettevõtete aktsiad võivad sattuda löögi alla, kuna on turu keskmisest hinnatasemest suhteliselt kallimad ja enamus vabalt kaubeldavate aktsiate omanikke asuvad piiri taga. Lisaks sellele on vastavate firmade GDR-id noteeritud dollaris, mis on viimasel ajal nõrgenenud.

29. detsembril kuulutati Hansapank ametlikult Leedu Hoiupanga (LTB) erastajaks. Tehingu hind on kinnitamata andmetel 150 miljonit litti (620 miljonit krooni ? toim), mis Ühispanga analüütikute hinnangul on päris soodne. LTB ost annab võimaluse kiireks kvantitatiivseks kasvuks, mis loomuliku laienemise teel oleks olnud vaevarikas ja aeganõudev. Kogemused Hoiupanga ühendamisel Hansapangaga annavad olulise kindluse ka selle tehingu kiire ja suhteliselt valutu teostumise suhtes. Hiljemalt kolme?nelja aasta pärast peaks praeguse LTB arvelt tulema juba märkimisväärne osa Hansapanga Grupi kasumist.

Hansapanga aktsia hinnatõus võib jätkuda ning veel ei ole hilja positsiooni soetada. Tehniliselt on Hansapanga aktsia küll pisut üleostetud, kuid see ei tarvitse tekitada mingit märkimisväärset hinna alanemist. Arvame, et hiljemalt veebruari lõpus kaupleb aktsia vahemikus 145-150 krooni. Just Leedu Hoiupanga võimalik ost on see, mis peaks praegusest kõrgemale hinnale pikemalt toetust pakkuma.

Eesti Telekomi aktsiasse on sisse hinnatud liigset kartust seoses turu avanemisega. Kõige olulisem tegur praeguse hinnataseme kujunemises on aga olnud globaalne ebakindlus. Siiani on kõik prognoositud kasvumäärad vastanud üsna täpselt tegelikele numbritele, ainult EMT klientide arvu kasv on prognoose ületanud. Isegi arvestades turu avanemisest tulenevat suhteliselt suurt käibe ja kasumi langust, jääb õigustatud aktsia väärtus ikkagi 110 krooni tasemele. Antud hetkel on aktsia suhteliselt ülemüüdud ja seega võib nõrkusperiood mõnevõrra taanduda.

Kommentaar ilmus internetiportaalis U-Plaza, 03.01.2001.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing