Majanduskriis ka Lääne-Virumaal?

Toomas Reisalu 18. detsember 2001, 00:00

Eesti Panga hinnangul kandub üleüldine majandussurutis Eestisse järgmise aasta algul ja sellega alaneb riigi majanduskasvu tempo aasta kokkuvõttes 3,5 protsendini. Kas Lääne-Virumaad võib tabada sama oht?

Kohati tundub küll, kuid majanduslangus puudutab pigem ettevõtteid, kelle tegevus on suunatud tootmisele ja toodetud kauba ekspordile. Eriti hapraks muutub olukord firmadel, kes ekspordivad toormaterjali, mitte valmistooteid ? samas varieerub väide sõltuvalt majandusharust.

Piimandussektori ülitundlikkus eksporditurgude hinnamuutuste suhtes võib segi paisata kodumaise turujaotuse, sest ligikaudu pool toodetud piimatoodetest ja piimast müüakse välismaale. Seega on oht, et majanduslangusest ei jää puutumata Rakvere piimatööstus.

Lääne-Virumaa puidutööstuses kadusid aasta jooksul varem eksisteerinud turud, mille arvelt otsiti uued väljundid kauba turustamiseks.

Läände eksportivate Lääne-Virumaa ettevõtete rahalised laekumised on muutunud pikemaajaliseks ja kaubanduspartnerid nõuavad üksteiselt üha enam pangagarantiisid. Pikenenud maksulaekumised hoiavad aga firma vabasid materiaalseid vahendeid kinni, misjärel väheneb kapitalitootlus.

Siseturu innovaatilisust võiks Lääne-Virumaa ettevõtjad kasutada pigem brändide tekitamiseks ja juurutamiseks maailmaturul, et suurendada käibeid ja samal ajal kindlustada püsimajäämine.

Et hoiduda majandusraskustest, peavad ettevõtted suutma hinnata kriitilise pilguga laenukavasid ja revideerima tänavusel aastal valitsenud töötasupoliitikat, eelkõige siseturule suunatud tegevusaladel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing