Ülo Toomsalu • 18. juuli 2002 kell 8:13

PM: Eluasemelaenu turg lööb tänu madalatele intressidele rekordeid

Eluasemelaenude käive tõusis mais rekordilise 459 miljoni kroonini, mis on 72 protsenti rohkem kui aasta varem.

Eluasemebuumi on Tallinnas juba palja silmaga näha - linna ümbrusesse kerkib üha uusi elamurajoone ning kesklinnas kõrgub hulgaliselt tornkraanasid ja lisandub pidevalt kõrgeid korterelamuid, mis hästi kaubaks lähevad, kirjutab Postimees.

Pangajuhid ootavad eluasemelaenude kiire kasvu jätkumist vähemalt käesoleva aasta jooksul.

?Uueks trendiks on, et korterelamutest on juba enne valmimist 90 protsenti ära müüdud,? kommenteeris Arco Vara Tallinna büroo juhataja Ivar Siimar.

?Veel aasta tagasi mõtlesime, et kellele need valmivad korterid kõik maha müüakse, kuid nüüd tulevad juba esimesed ostjad enne, kui majal planeeringki valmis on. Kuna pakutakse väga erineva hinnaklassiga elamispinda, siis leidub igale maitsele ja rahakotile midagi,? lisas ta.

Siimari sõnul on uute elamispindade ostjate seas nii eestlasi kui venelasi, vanu ja noori ehk ostjate ring on väga lai.

Nii kinnisvaraekspertide kui pankurite sõnul on inimesed muutunud oluliselt julgemaks ning ei kardeta oma elamispinna parandamise nimel end pangalaenuga siduda isegi 30 aastaks.

?Vaadatakse, et naaber või tuttav ostis laenu eest uue elamise ja probleeme ei olnud ning julgetakse ka ise asi ette võtta,? märkis Siimar.

Tänavu esimese viie kuuga väljastasid pangad kokku 1,585 miljardit krooni eluasemelaene ehk 84 protsenti rohkem kui mullu sama ajaga.

Uute eluasemete omafinantseeringu minimaalselt nõutav maht on samal ajal langenud 30-lt 15 protsendile.

Eluasemelaenude keskmine intress on aastaga langenud 9,5-lt 7,5 protsendile.

Samas laenuintressi alumine tase ulatub paremate klientide puhul juba kuue protsendini.

Võimalik on ka laenuintressi pikema perioodi peale külmutada, arvestades praegust ülimadalat taset, kuid pangad võtavad sellelt arvestatavat riskipreemiat, mis viib intressitaseme 8 protsendini.

Hetkel kuum