Eesti Mereagentuur (ESTMA) ehitab Paldiski Lõuna-Sadamasse 10 miljonit krooni maksva turbaterminali.
Sel nädalal algavad Tallinna Sadamale kuuluvas Paldiski Lõuna-Sadamas ESTMA turbaterminali ehitustööd. Objekti esimene järk peaks valmima kolme kuu pärast ja see võimaldab töödelda korraga 10-12 tuhat kuupmeetrit turvast. Terminali ehitab kohalik firma, kuid lindi hankimiseks kestab praegu rahvusvaheline konkurss.
ESTMA teenindusdirektori ja selle tütarfirma Eurokai juhataja Enn Paat ütles, et sellist terminali Eestis enne polnud. Pärnu Sadama turbaterminalist on see suurem ja täiuslikum, ning, mis väga oluline, truba laadimine toimub kinniselt, rääkis ta. ESTMA on 8,1 protsendiga ka ASi Pärnu Sadam omanik.
Uue terminali ehitus läheb maksma 10 miljonit krooni ja see peaks ennast ära tasuma 7-10 aasta jooksul. Paadi sõnul on kasumist olulisem klientide võitmine nii ESTMAle kui selle tütarfirmale Eurokaile, mis alustas konkursi võitjana Paldiski sadamas opereerimist selle aasta algul. Lisaks saab praegu turba laadimisega seotud Mobil kraanasid siis teiste kaupade jaoks kasutada, märkis ta ja lisas, et vähenema peaks ka laevade seisuajad kai ääres.
Artikkel jätkub pärast reklaami
ESTMA teenis eelmisel aastal umbes poole miljardi suuruse käibe juures 12 miljonit krooni kasumit. Aasta tagasi olid need arvud vastavalt 600 ja 13,5 miljonit. Tänavu loodavad omanikud jääda eelmise aasta tasemele.
Eesti Turbaliidu andmetel on Eestis 2 miljardit kuupmeetrit turvast, millest kaevandada on võimalik 750 miljonit kuumpeetrit. Aastas läheb Eestist praegu välja 2 miljonit kuumpeetrit turvast. Paadi sõnul on arutusel olnud ka turba toomine vagunitega Venemaalt, kuid esialgu see päevakorras ei ole.
Uudise vahendas ajakirjanik Sirje Niitra.