26. november 2002 kell 22:00

Bürokraatia ei kao kuhugi

Bürokraatia on nagu igasugune muu kuritegevus ? seda saab alla suruda, aga mitte ära kaotada. Bürokraatiat iseloomustavad tegevuse sisu allutamine vormile, püüd reglementeerida üksikasjalikult kõik ühiskonna ja isiku eluavaldused ning valvata pidevalt nende järele. Eestis käinud välisriikide ettevõtjad ütlevad meie bürokraatia kohta, et see on kohutav.

Tegevusload. Kõige hullem on tegevuslubade väljaandmine, pidevalt suureneb litsentseeritavate tööde loetelu ja inimeste arv, kelle töö sisuks on väljastada kõikvõimalikke lube. Miks on vaja arhitektuuribüroole või personaliotsingufirmale tegevusluba? Litsentseeritud tegevuste arv on juba üle 200. Peaks atesteerima inimesi ning kaotama tegevusload.

Selliseid tegevusi, mida oleks vaja litsentseerida, on ehk vaid paarkümmend, need on nii-öelda ohtlikud tegevused. Praegu istub terve hulk haritud inimesi kabinettides, kes otsustavad, kas teised inimesed tohivad tööd teha või mitte.

Registrid. Äriregister on sisuliselt vaid kausta pidamine ja selle riiulisse panek. Ärimehena pean ma aga kuu aega lihtsalt niisama ootama, et äriregister oma kande ära teeb. Praegusel kujul pole äriregistril mingit mõtet.

Kinnistusametid. Kinnistusameti tõttu kaotavad ettevõtjad aastas üle 300 miljoni krooni ning kinnisvaratehinguid tehakse aastas üle ühe miljardi krooni eest vähem. Kõik registrid peaksid olema elektroonilised, tehingute sooritamise aeg üks päev. Miks ma autot registreerides ei pea ootama viis kuud, aga korterit müües pean?

Detailplaneeringud. Eestis võtab detailplaneeringu menetlemine aega vähemalt poolteist aastat, arhitekt tõmbaks plaanile need paar vajalikku joont ära viie minutiga. Näiteks kinnistu poolitamiseks oli mul vaja käia Harju maavanema juures kolm korda, Tallinna volikogus kaks korda, Tallinna linnavalitsuses neli korda, linnaosavalitsuses kaks korda ja korra linnaosa halduskogus.

Maja ehitamiseks vajalikud load. Loa saamine maja ehitamiseks võtab kaks korda rohkem aega kui maja ehitamine. Vaja on projekteerimisluba, ehitusluba, kasutusluba. Näiteks Radissoni hotellil võttis lubade saamine kaks korda rohkem aega kui suure hotelli ehitamine. Projekteerimislubade nõudmisest peaks loobuma.

Samasugune lugu on maa erastamise ning paljude muude kooskõlastuste ja mitmesuguste lubade saamisega. Näiteks põdravorsti ei saa lasta enam teha, sest nõutakse tunnistust, et veterinaararst on elusa looma enne tapmist üle vaadanud.

Inimesed tahavad teiste tegevust kontrollida, kui ikka mina olen lubanud, siis alles võib lubada.Tsunftihuvide kaitsmine (arhitektuuribüroodele on vaja tegevusluba).Ametnikud, kellel on vähe tööd ja ei ole kasulikke ideid.?Näpuvead? seadustes, mille parandamine võtab aastaid.

Bürokraatia takistab ressursside kasutamist ja tal on kalduvus kasvada.Bürokraatia on korruptsiooni mootor.Bürokraatiat ei ole võimalik likvideerida nagu ka igasugust muud kuritegevust. Peab tegema jõupingutusi bürokraatia allasurumiseks. Võiks teha näiteks bürokraatiapolitsei, kes riigiametnikele meelde tuletaks, et nad liiale ei läheks. Kasvatama peaks ka rohkem pragmaatilist ja ratsionaalset mõtlemist.

Väljavõte Ülo Pärnitsa ettekandest, mille ta pidas aasta tagasi toimunud Eesti Eduka Arengu Foorumil.

Hetkel kuum