Ülo Toomsalu • 26. november 2002 kell 5:56

EPL: Eesti andis USA-le rünnakuks toetuse

Eesti toetab Ameerika Ühendriike võimalikus Iraagi-vastases rünnakus eeskätt moraalselt ega osale kindlasti otseselt sõjalistes aktsioonides.

?Küsimus ei ole mingis sõjalises operatsioonis osalemises, küsimus on laiemas koostöös,? ütles peaminister Siim Kallas pärast eilset riigikaitsenõukogu istungit.

Kadriorus koos olnud riigikaitsenõukogu liikmed arutasid USA valitsuse sõjalise toetuse teemalist pöördumist ning kuulasid ära ka Kallase ülevaate kohtumisest USA suursaadikuga, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ameerika Ühendriigid tahavad teada, milline on Eesti hoiak Iraaki puudutava ÜRO julgeolekunõukogu resolutsiooni ja selle raames toimuva võimaliku koostöö asjus.

?Asi pole kindlasti dramaatiline,? ütles Kallas. ?Ameerika Ühendriigid on hulgale riikidele saatnud laiali põhimõttelise küsimuse, kas selle resolutsiooni täitmisel võib arvestada nende koostöövalmidusega.? Pigem on see standardküsimus kõikidele riikidele, lisas ta.

Valitsusjuhi sõnul pole esialgu päevakorral ühtegi konkreetset plaani ega koostöövormi.

?Meilt on küsitud vaid seda, kas vajadusel saavad üle Eesti territooriumi lennata ÜRO võimaliku otsuse alusel moodustatava koalitsiooni lennukid,? lausus Kallas. ?See pole seotud NATOga. Tegu on ka rohkem teoreetilise küsimusega, sest ei kujuta ette, et siit oleks tarvilik üle lennata.?

Luba selleks loomulikult antakse, nagu seda on tehtud ka varasemate operatsioonide puhul, kinnitas Kallas.

Hetkel kuum