Ülo Toomsalu • 27. oktoober 2003 kell 6:00

EPL: Soome metallifirmad ?sigatsevad? Eestis

Soome metallitöötajate ametiühing leiab, et Soome firmad ?sigatsevad? Eestis, sest suhtuvad külmalt ametiühingutesse ja kollektiivlepingutesse.

Soome metallitöötajate ametiühingu välissekretäri Seppo Pakarineni sõnul näitas Eestis tehtud uurimus, et Soome metalliliidu firmad, mis Soomes on igati eesrindlikult sõlminud töötajatega kollektiivlepingud ning kelle töötajatest kuulub enamik ametiühingusse, näitavad Eestis sootuks teist palet.

Pakarinen ütles Eesti Päevalehele, et kui Soomes kuulub metalliliidu liikmesfirmade töötajatest 80 protsenti ametiühingusse, siis Eestis on samade firmade puhul vastav näitaja vaid viis protsenti.

Samuti pole Soome osalusega firmad sõlminud Pakarineni sõnul Eestis kollektiivlepinguid, pidurdades nii tööjõuturu arengut. Nimelt sõlmitakse Soomes kollektiivlepinguid terve sektori (näiteks metalliliidu) ettevõtete osas, kuid Eestis tehakse seda ettevõtete lõikes.

Kuigi mõlemas riigis on kord isemoodi, leiab Pakarinen, et Eestis tegutsevad liidu liikmesettevõtted on käitunud halvasti.

?Soome ettevõtluskultuuri iseloomustavad kõrged eetika- ja moraalinormid. Me ei saa heaks kiita olukorda, kus Soomes igati korralikud ettevõtted Eestis teistmoodi käituvad,? lausus Pakarinen.

Hetkel kuum