Tõnis Oja • 8. detsember 2003 kell 22:00

Firmade kasumi kasv poole sajandi kiireim

Muidu vaiksel Euroopa aktsiaturul pälvis tähelepanu maailma suurim paberitootja, meilegi hästi tuttav Stora Enso, kes teatas plaanist müüa 1,26 miljardi euro (19,7 miljardi krooni) eest varasid, peamiselt metsa. Aktsia hind kerkis 0,71 protsenti, 11,41 euroni.

USA aktsiaturud alustasid aga ettevaatlikult. Tund aega pärast kauplemispäeva algust oli Dow Jonesi tööstuskeskmine kerkinud 0,35 protsendi võrra, 9896,75 punktini, peamiselt tehnoloogiasektori aktsiate hinnaliikumist kajastav Nasdaqi koondindeks aga veidi langenud.

Eilne Wall Street Journal kirjutas, et ehkki aktsiad ei ole praegu odavad, on nad järgmisel aastal veel kallimad. S&P 500 indeksisse kuuluvate kompaniide tulud on selle aasta kolme kvartaliga kasvanud 60 protsenti. Uuringufirma Ned Davis Research hinnangul ületab kogu aasta tulu seda numbrit tunduvalt. Ajalooliselt on ettevõtete kasumite kasv olnud nii suur vaid 1940. aastate lõpul. Indeksisse kuuluvate aktsiate keskmine kasumi kasv on olnud 6 protsenti.

Ajalehe ennustuse kohaselt jätkub aktsiate hinna tõus ka järgmisel aastal, ehkki mitte nii kiiresti kui sel aastal. Varahaldusfirma Wilmingon Trust aktsiaturgude juht E. Matthew Brown prognoosib S&P 500 indeksi 11protsendilist tõusu järgmiseks aastaks. (Sel aastal on indeks kerkinud juba üle 20 protsendi). Investeerimis- ja uuringufirma Leuthold/Weeden Research ennustab aga indeksi kerkimist 1250 kuni 1260 punktini, mis teeb indeksi tõusuks 17 protsenti. Kompanii vanemanalüütik Eric Björgen, kes on uurinud indeksite tõuse ja langusi viimase 100 aasta jooksul, hoiatab, et tüüpiline ralli kestab 21 kuni 24 kuud, mis tähendab selle lõppu ajavahemikus juuli kuni oktoober.

Hetkel kuum