Ärijulgeoleku peale mõeldakse vähe

Rando Tooming 29. jaanuar 2004, 00:00

Ärijulgeoleku spetsialist Valdimir Pool kinnitas, et Eestis hangitakse sel moel infot pidevalt, sest üldiselt ei pöörata firmades andmete ja ärisaladuste turvamisele piisavalt tähelepanu.

Teabekaitse on omaette teadus, mida suurriigis nagu USA õpetatakse viies akadeemias ja kuueteistkümnes kolledžis. Venemaal õab vastavaid spetsialiste väa vastuluure akadeemia, kuid pangad palkavad meelsasti ka endisi KGB analüid. Eesti riik selle ala spetsialiste ei koolita ning üõasutuse ainekavast äjulgeolekunimelist ainet ei leia.

?Olen Eesti Vabariigis üks väheseid, kes äriluure-, ärikaitse- ja ärijulgeolekualaseid konsultatsioone annab.

IT-alane julgeolek Eestis eksisteerib, kuid info lekke võimalus tehniliste vahendite abil ei tule enamikul pähegi. Mitmed jälitustegevuseks kõlbavad seadmed on Eestis vabamüügis, ehkki nende kasutamine on seadusega keelatud. Veel mõni aasta tagasi võis Venemaal vabalt osta igasugust jälitustehnikat, sh ka eritehnikat,? väitis Pool.

Pool ei suutnud meenutada oma praktikas ainsatki juhtumit, kus keegi Eestis tehniliste vahenditega sooritatud infovarguse eest karistuse oleks saanud.

Mujal maailmas korraldatakse ärijulgeolekualaseid näituseid, mille raames toimuvate seminaride teemaks võib olla näiteks ?Lagede vahe kaitse?. ?Kellel on juurdepääs kontori lagedele, selle käes on info,? resümeeris Pool. Teenusepakkuja tausta enamasti uurima ei vaevuta. Firma juhtide ja nõupidamiste ruumid on suures osas ekraneerimata, st läbi seinte saab nõupidamisi salvestada.

?Ärikaitsealane teadlikkus on Eestis madal. Kui firma juht pärast vastselt lõpetatud remonti minu poole pöördub, siis lõhkumisteta ei saa enam midagi teha. Julgeolekuspetsialisti peaks kaasama juba renoveerimisplaani tegemisse,? kinnitas Pool.

Juhi kabinet peaks Pooli sõnul olema võimalikult varjatud ning paiknema vastupidiselt levinud trendile hoovi pool avarate akendeta toas.

  • Aivar Ild, ASi SRV Kinnisvara tegevdirektor:
    Pean ütlema, et ärijulgeoleku teema on äärmiselt diskreetne. Tegelikus elus on firmale oluliste andmete kaitsmine küllaltki keeruline, kui just pole tegemist mingi erilise salastuse vajadusega. Piisavaid kulutusi tehes võib siiski saavutada küllalt häid tulemusi. Meie kontor paikneb ettevõtte enda majas ja lisaks kasutavad seda büroohoonena teisedki ettevõtted. Võin kommentaariks öelda, et oleme nende küsimuste peale mõelnud ning üht-teist ärijulgeoleku tagamiseks ette võtnud, kuid arusaadavatel põhjustel ma detailidesse ei lasku.

  • Urmas Kõlli, ASi Datel juhatuse esimees:
    Meie ettevõte ei tegele ju mingisuguse eriti salastatud teemaga. Püüame tagada ärijulgeoleku nii, et see välja ei paistaks. Analüüsime oma turvariske ja võtame nende vastu meetmeid tarvitusele. Suuresti sõltub siseriskide tase ettevõttes valitsevast sisekliimast ja konkurentsivõimest. Kui firma töötajad on hästi motiveeritud, haldavad nad ka oma infokäsitlussüsteeme hästi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing