Abihoone on vargale kerge saak

Rando Tooming 04. märts 2004, 00:00

Elektroonika- ja valvesüsteemide paigaldamise ning müügiga tegeleva ASi Eltron tehnikadirektori Ülo Kala sõnul peitub olukorra kurbloolisus selles, et väiksemate abihoonete jaoks spetsiaalseid valveseadmeid ei toodetagi. Väikefirma omanik on sunnitud kasutama samu andureid, mida eluhoonetesse pannakse.

Politseiameti pressiesindaja Robert Kõrvits teatas, et politsei ei pea abihoonetesse sissemurdmise kohta statistikat, sest kriminaalõiguses puudub seda tüüpi sissemurdmiste kohta eraldi paragrahv. ?Üldjuhul kipuvad need olema väheväärtusliku kahjuga kuriteod ning enamik seda tüüpi kuritegude ohvreid meid juhtunust ilmselt ei teavitagi,? lausus Kõrvits. Möödunud aasta lõpu ja käesoleva aasta alguse kuritegude loetelu märgib siiski ära mitu rohkem kui paarikümne tuhande kroonist abihoonetesse sooritatud vargust.

Ülo Kala hinnangul peab enamik inimesi välitingimustesse sobivat tehnikat abihoone valvamiseks kalliks ning püüab alternatiivina muretseda laiatarbevõrgus müügil olevad kõige odavamad seadmed, mis on mõeldud hoopis teiseks otstarbeks. ?Veel levinum on see, et jäetakse valve üldse paigaldamata,? selgitas Kala. Isegi väga väikese objekti valvamiseks sobivate perimeeter-valveseadmete hinnad algavad Kala hinnangul 4000?5000 kroonist ja liiguvad pigem üles- kui allapoole. Kui eraisikutest keegi abihoonetele valveseadmeid üldse tellib, siis kompleksselt koos peahoone süsteemiga.

Valve- ja läbipääsusüsteemide paigaldamisega tegeleva Kurmutec Systems OÜ tegevjuhi Kaido Rätsepa kinnitusel tähendavad valveta abihooned väga tihti seda, et ka peahoone on valveta.

Odavad infrapunaandurid aitavad Kala hinnangul küll mingil määral vara valvata, kuid ei ole eriti töökindlad, sest reageerivad sageli loomade liikumisele, samuti ei ole nad niiskuskindlad.

Tehnilise taibuga majaomanik võib Kala sõnul peahoone valvesüsteemi olemasolu korral sellele väiksemad hooned ka ise liita.

Rätsep seda teha ei soovita, sest kvaliteetselt paigaldatud seadmetest tuleb valeteateid vähem. ?Pigem oleneb meie kogemuse põhjal kogu süsteemi tõrgeteta toimimine ka süsteemi paigaldusest, mistõttu tasuks paigaldamine ja seadmed tellida professionaalsetest firmadest. Seadmed on enamikul juhtudel stabiilse kvaliteediga, jälgida tuleks anduri sobivust antud tingimustesse,? ütles Rätsep.

Kala soovitab abihoonete valvamiseks firma Optex väliandureid, mille tükihind jääb alla tuhande krooni. Kui tegu on kuuriga, võiks kasutada peahoone turvakeskusega ühendatud magnetist ja herkonist koosnevaid magnetkontakte, mis väikeloomade liikumisele ei reageeri. ?Magnetkontakt peab olema selline, mida tugev tuul ei mõjuta, ja eelduseks on, et majas on keskseadmega turvasüsteem olemas. Sobiva kontakti hind algab sajast kroonist, ? rõhutas Kala. Kuurile või sarale soovitab ta laudade vahele paigaldada hoopis peenikese traadi, mis kiskumisel puruneb ja signaali tööle lülitab.

  • Ülo Kala, ASi Eltron tehnikadirektor:
    Abihoonete turvalisuse kindlustamisel peaks tegelikult alustama hoopis kaugemalt. Abihoonetele ja garaa?idele tuleks kõigepealt paigaldada korralikud uksed ja lukud. Samuti peavad abihoone akendel olema ees luugid. Aeda ja hoonete juurde võiks paigaldada liikumise registreerimisel sisselülituvad valgustid, mis varga tegevusele igal juhul pärssivalt mõjuvad. Kui see kõik on tehtud ja leitakse, et abihoone valvamiseks tuleks eraldi andurid paigaldada, peab abihoonesse maa alt viima elektrikaabli. Traadita süsteemi püsivalt kasutada ei tohiks.

  • Kaido Rätsep, Kurmutec Systems OÜ tegevjuht:
    Kui paigaldate turvasüsteemi, tasuks sinna kohe lisada ka tuletõrjeandurid, mis puuhoonetes vahest olulisemadki on.

Tasub meelde jätta, et ükski süsteem ei takista lõplikult varast sisse murdmast.

Ahvatlev vara, nagu mootorrattad, skuutrid, jalgrattad ja muu, tuleb silma alt ära panna.

Abihoone aknad peavad kindlasti olema kaetud. Millegipärast pööratakse nende lihtsate nõuannete täitmisele jätkuvalt liiga vähe tähelepanu.

Kuriteoennetuses on hõredama asustusega kohtades oluline osa naabrite omavahelistel suhetel ja üksteise teavitamisel ringiliikuvatest võõrastest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing