Ülo Toomsalu • 8. juuli 2004 kell 7:05

PM: Turumüüjad kleebivad kaubale ebaausalt Eesti-sildi

Turult heauskselt soetatud kodumaine kartul võib pahatihti pärineda hoopis Poola põldudelt.

Nagu näitavad tarbijakaitse ja aiandusliidu kontrollreidid, ei vasta köögiviljade turulettidel reklaamitud päritolu sageli tõele, kirjutab Postimees.

«Turgudel petetakse massiliselt just juunis ja juulis,» ütles Eesti Aiandusliidu peaspetsialist Imre Kukk oma kogemustest lähtudes. Kuid kõik petmised ei jõua ametivõimudeni ja ka pettuste tuvastamine muutub järjest keerulisemaks.

Selle põhjuseks on tõsiasi, et Eesti põldudel kasvatatakse üha enam välismaa köögiviljasorte, mille tegelikku kasvamispiirkonda raske tuvastada.

Kõige tavalisem petuskeem on Kuke sõnul see, kui sissetoodud kauba juurde lisatakse silt «Eesti kaup». Suve esimesel poolel võidakse ostjaid petta kõigi köögiviljade ja marjadega, mida Eestis on võimalik kasvatada.

«Banaani ja viinamarjaga muidugi probleemi ei teki,» lisas Kukk. Kui aga mõni müüja pakub varakult teistest odavamalt suurt kogust kartulit või maasikaid, ei pruugi olla tegemist kohalike toodetega.

Eestis kasvatatud köögivili ei ole Kuke kinnitusel lihtsalt nii vara ja nii suures koguses valmis saanud, et saaks olla odavalt massiliselt saadaval. «Eesti toodetel on tavaliselt hind kallim,» ütles Kukk.

Tallinna ettevõtlusameti hinna- ja tarbijakaitse teenistuse järelevalve osakonna juhataja Peeter Ühtegi sõnul käivad teenistuse inspektorid vähemalt kord nädalas Tallinna turgusid kontrollimas. Kõige enam kaebusi tuleb selle kohta, et näiteks Poolast toodud kartulit müüakse Eesti mugulate pähe. Samuti on palju probleeme kaalupettustega.

Hetkel kuum