Ülo Toomsalu • 7. september 2004 kell 5:57

Meie Maa: Puuviljakaupmees plaanib Saaremaale õunaistandust

Riho Kadastik, üks kolmest ASi Maailmaviljad omanikust, ostab Saaremaale Salme valda õunaistanduse rajamiseks seitsmehektarise maatüki.

«Aednikud väidavad, et kliima poolest Eestis Saaremaast paremat paika õunaistanduse rajamiseks pole, seepärast tahan hobi korras sellega siin algust teha,» selgitas Põltsamaalt pärit Riho Kadastik. Nooruses merd sõitnud mees ise aednikuharidust ei oma ja kasutab seetõttu asjatundjate nõu, kirjutab Meie Maa.

Riho Kadastiku Salme istanduse tarbeks kasvatatakse praegu madalakasvulisi õunapuuistikuid, mida saab maha istutada ületuleva aasta kevadel. «Üks firma ei jõua, seepärast kasvatavad istikuid ette kolm firmat,» sõnas Kadastik.

Tema istanduse puud kasvavad 1,5-2,5 meetrit kõrgeks ja hakkavad saaki andma juba neljandal aastal. Kirjanduse andmetel annavad sellised õunapuud 30-40 kilo saaki. Puude kandeaeg on 20 aastat ja hektari kohta peaks saama 30 tonni õunu aastas.

«Tahan istutada nii suve-, sügise- kui talvesorte ja loodan alustuseks saada 20 kilo puu kohta,» ütles puuviljakaupmees.

Tema hinnangul päris ilma kahjuritõrjeta õunu müügiks kasvatada ei saa, kuid poolakate 20 korra asemel kavatseb ta oma õunapuid aastas kahjuritõrjevahendiga pritsida neli korda.

Mehel on kavas esimesena Eestis ehitada õunaaeda automatiseeritud niisutussüsteem, mille abil saab puid ka väetada.

Hetkel kuum