Enn Tosso • 31. oktoober 2004 kell 22:00

Äripindade turul asendab spekulanti pikaajaline investor

Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Ain Kivisaar sõnas eelmisel neljapäeval Äripäeva kinnisvaraarenduse konverentsil, et kõigis kinnisvarasektorites on käes küpsuse faas. Küpsusfaas tähendab seda, et kiire hinnatõus on möödas ja spekulandid asenduvad strateegiliste investoritega Skandinaaviamaadest.

?Intressid ja riskimäärad on samad, ent tootlikkus on vähenenud, küll aga on need kõrgemad kui Skandinaavias, mistõttu on Eesti turg huvipakkuv. Probleemiks on endiselt likviidsus, suuremad ja isegi keskmised fondid ei tunne Eesti turu vastu huvi,? sõnas Kivisaar.

Büroopindade turgu peab ta jätkuvalt väga ahtakeseks, kuna kvaliteetsete büroohoonetega tehakse müügitehinguid paar tükki aastas, misõttu ei saa üldistusi teha. ?Omanike ootused on muutunud, misõttu büroohoonete tootlused on läinud alla 9 protsendi,? sedastas Kivisaar. ?Müüjad dikteerivad turgu.? Üüriturg on Ain Kivisaare arvates stabiilse kasvu alguses. ?Tallinna kesklinna võiks mahtuda veel üks esindushoone, mis oleks võrreldav Kawe Plaza ja City Plazaga, kuhu saaksid bürood rajada Euroopast tulevad ettevõtted,? arvab ta. Kivisaar ennustab, et alanenud tootluse tase toob järgmisel aastal kaasa hulga müügitehinguid, kuna büroohoonete omanikud leiavad kasumlikumaid investeerimiskohti.

Ühispanga korporatiivpanganduse divisjoni juht Allan Parik sõnas Äripäeva kinnisvarainvesteeringute konverentsil, et Eesti majanduskeskkond on muutunud stabiilsemaks, raha on hakanud Eestisse jõudma ja lähiaastatel tuleb tublisti lisa. ?Meie laenukoormus on kasvanud kiiremini kui välismaal,? sõnas ta. Pariku arvates on kinnisvaravaldkond olnud üks kõige kiiremini arenevaid sektoreid, mistõttu on kasvanud kinnisvaraga seotud laenukoormus.

Kasv on sel aastal olnud märkimisväärne eriti ärikinnisvara sektoris. Büroopindade vakantsus on püsinud alla 10 protsendi, rendihindu on küll veidi alandatud. Äripindade puhul peab Parik kriitiliseks teguriks parkimist ja võimalust ruumiplaneeringuid ringi mängida.

Hetkel kuum