PM: Muinsuskaitse ajab taga Neitsitorni haruldast mööblit

14. detsember 2004, 08:02

Muinsuskaitsjate sõnul on lubamatu, et Riigi Kinnisvara AS on lasknud Neitsitorni kohvikust selle eelmisel rentnikul ära viia haruldase puitmööbli.

«Oleks ma seda osanud ette näha, oleks lasknud mööbli vallasvarana kaitse alla võtta,» lausus eile Tallinna kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik. «See vastab igati kaitse alla võtmise nõuetele ? tegemist on unikaalse 1970. aastate mööbliga.»

1970ndate lõpul projekteeris omaaegsesse menukohvikusse täispuidust mööbli sisekujundaja Aala Buldas. Mööbli täielikku säilitamist ja selle restaureerimist näevad ette ka ajaloolase Aleksandr Pantelejevi koostatud ning kultuuriväärtuste ameti kooskõlastatud Neitsitorni muinsuskaitse eritingimused, kirjutab Postimees.

Eritingimused koostati kevadel uue rentniku leidmiseks korraldatud enampakkumise tarvis.

Pärast seda kui eelmine rentnik, aktsiaselts Neitsitorni Kohvik mööbli 26. oktoobril pinda vabastades ära viis, soovib linnatorni omanik Riigi Kinnisvara AS aga eritingimusi muuta. Nii kaoks neist nõue mööbli säilitamiseks ja restaureerimiseks, mida enampakkumise võitnud ja torni nüüd haldav Andres Shapura peaks muidu tegema.

«Neitsitorn on koos mööbliga tervik ja selle säilitamine oleks oluline, mina neid seaduse riukaid ei tea, kuid see on halvasti haisev asi,» lausus tuntud kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa. «Riik oleks pidanud hea seisma, et torn läheb koos mööbliga uuele rentnikule, nüüd on tegemist rüüstatud objektiga.»

Neitsitorni Kohviku ASi poolt minema viidud mööbli praegust rahalist väärtust ei osanud Kuuskemaa ja Dubovik hinnata. Küll aga olid mõlemad veendunud, et see on suurem kui on kirjas 1994. aastast pärit aktis, mis pakub mööbli hinnaks ligi 500 000 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing