Alluva tööalast kirjavahetust on tööandjal õigus lugeda, leiavad juristid.
Eelmisel nädalal avalikkuse ette jõudnud majandusministeeriumi allasutuses töötanud Sirli Tarve juhtum, kes kaotas töökoha talle asutuse meiliserveri kaudu saabunud e-kirja sisu tõttu, sundis juristidelt küsima, kas ja millal võib tööandja lugeda alluva tööserverisse saabuvaid e-kirju, kirjutab Eesti Päevaleht.
Tegutsemisjuhend tööandjale on siin üks ja selge: töölepinguline suhe on alluvuse ja kontrolli suhe, mis ühtlasi tähendab, et alluva tööalast kirjavahetust on õigus lugeda. Eraldi lugu on isiklike kirjadega.
?Tööandja peab kehtestama reeglid, et isiklikku kirjavahetust tööarvutiga ei peeta. Kui ta neid reegleid kehtestanud ei ole ja tööandja loeb töötaja intiimse sisuga kirju, siis on töötajal õigus pöörduda kohtusse,? selgitas jurist Helve Toomla. ?Teine lugu on töökirjadega, mida tööandjal on õigus lugeda. Töölepinguline suhe on kontrolli ja alluvuse suhe. Seega võib tööandja kontrollida, kuidas alluv oma tööd teeb ja kas õigesti teeb.?
Artikkel jätkub pärast reklaami
Sama kinnitas Tartu ülikooli dotsent, advokaadibüroo Rando Antsmäe vandeadvokaat Gaabriel Tavits: ?Tööandjal on õigus kontrollida, kuidas töötaja kasutab tööandja poolt antud töövahendit, milleks antud juhul on tark- ja riistvara.? Kuid asjal, nagu ikka, on mitu tahku. ?Ühelt poolt ütleb meile põhiseaduse paragrahv 43, et igaühel on õigus tema poolt või temale saadetud sõnumite saladusele,? ütles Tavits. ?Seetõttu tuleb vaadata iga konkreetse juhtumi üksikasjaolusid. Et vaidlusi vältida, tuleks reeglid kokku leppida kas töölepingus või sätestada näiteks sisekorraeeskirjas.?