ÄP fototoimetus • 13. detsember 2005 kell 22:00

Laar: Eestit ähvardab muutumine ühegi teemata riigiks

?Öeldakse, et kala hakkab mädanema peast. Kui vabariigi valitsusel puudub selge visioon tulevikust ? sealhulgas välispoliitiline visioon ?, siis on asjatu loota, et välisteenistusel õnnestub sellist visiooni esindada,? ütles Laar Riigikogu ees.

?Kaos Eesti Venemaa-poliitikas algas haridusministri ebaõnnestunud avaldustest Marimaal ja peaminister Ansipi suutmatusest haridusministri käitumisele reageerida,? rääkis Laar. ?On tõepoolest õige, et Eesti ei saa taandada oma välispoliitikat kurtmisele Venemaa halva käitumise üle suhetes Eestiga. Kui me aga ei juhi koos Euroopaga järjest energilisemalt tähelepanu demokraatia ja inimõiguste murettekitavale olukorrale Venemaal, saeme oksa, millel ise istume.?

?Eesti ei saa tõesti olla vaid ühe teema riik, praegu hakkame aga muutuma ühegi teemata riigiks,? rõhutas Laar.

Laar leidis, et välisministri ettepanek ratifitseerida Euroopa põhiseaduslik leping on pigem asendustegevus, millega püütakse katta tegelikku tegevusetust.

?On ju teada, et koostööd Euroopas on võimalik edendada ka ilma nimetatud lepingut ratifitseerimata. Kas poleks aga näiteks just see koht, kus Eesti võiks taas võtta aktiivse rolli, pakkudes koos sarnaselt mõtlevate riikidega nimekirja sammudest, mida tuleks konsensuslikult astuda Euroopa integratsiooni edendamisel ning ühtse välis- ja julgeolekupoliitika loomiseks, mida Eesti oma rahvuslike huvide kaitseks vajab,? lõpetas Laar.

Autor: ÄP

Hetkel kuum