Mariliis Pinn • 10. november 2006 kell 11:17

Bagdadis on kadunud miljardid dollarid

Ameeriklaste juhitud Iraagis on kaduma läinud 8,8 miljardit dollarit (105,5 mld krooni).

Iraagi ülesehitamiseks on kulunud tohutud summad. USA on kulutanud 36 miljardit dollarit (432 mld krooni) maksumaksjate raha ja 22 miljardit dollarit (264 mld krooni) Iraagi raha, kirjutas BBC.

Neid summasid kontrollisid aastapikkuse sõjajärgse okupatsiooni lõpuni ameeriklased. Iraagi naftaraha ja USA abi anti üle koalitsiooni ajutisele valitsusele, mis ignoreeris kõiki raamatupidamistavasid.

Kongressiliige Waxman ütles, et koalitsiooni ajutine valitsus andis Iraagi valitsusele, kellel ei olnud isegi oma raamatupidamist ja turvasüsteemi, üle 8,8 miljardit dollarit (105,6 mld krooni). "Keegi ei ole selle üle arvet pidanud, me ei tea, mis sellest rahast sai," ütles Waxman.

Rohkem kui 100 juhtumit Iraagi ülesehitust jälgiva eriuurija Stuart Boweni laual maalivad viletsa pildi. "Miljardid dollarid pakiti kilekottidesse ja lennutati Bagdadi, vähemalt 12 miljardit dollarit," ütleb Bowen. Osa rahast läks olematute tööliste palkadeks.

Koalitsiooni ajutise valitsuse finantsjuht David Oliver vastutas ametlikult raha eest, ta küll esitas raamatupidamisaruande, kuid ei lubanud seda välistel audiitoritel üle vaadata. Finantsjuhina peaks ta teadma, kuhu 8,8 mld dollarit kadus. "Ma ei tea ja ma ei arva, et see oluline oleks," ütles Oliver.

"Ma andsin raha iraaklasetele, sest haiglas ei olnud elektrit ja enneaegsed imikud surid, iraaklased taastasid elektri enamikus Bagdadi haiglates kaheksa päevaga," selgitab Oliver. USA reegleid järgides oleks alles 30-40 päeva pärast probleemiga tegelema hakatud.

Aastakümneid kestnud konfliktid on lõhkunud Iraagi teed ning infrastruktuuri, elektrijaamad, koolid ja haiglad.

Pärast Saddam Husseini kukutamist kuulutas USA president George W. Bush, et nad aitavad Iraaki vabale majandusel pärast diktaatori kukutamist üle minna.

Hetkel kuum