Eneken Laasme • 2 jaanuar 2007

Klaasradiaator kütab tavaradiaatorist ühtlasemalt

"Klaasradiaatoris on kombineeritud konvektori ja kiirgurkonvektori omadused," sõnab ASi K-rautakesko turundusjuht Annika Oja.

Klaasradiaatoreid turustava OÜ Airmate müügijuhi Anneli Alaveere sõnul kütavad klaasradiaatorid 60% kiirgusefektil ja 40% soojuse konvektsiooni põhimõttel.

"Võrreldes konvektoriga, ei söö klaasist radiaator õhust hapnikku, sest küttekeha ei puutu õhuga otseselt kokku," ütleb küttevarustust müüva ASi Onninen müügijuht Andres Vaha. Tulemusena jääb ära muidu nii tavaline õhuringlusega kaasnev tolmutamine.

Tavalise elektriradiaatoriga võrreldes kuumeneb klaasradiaatori pind ühtlasemalt, eralduv soojus hajub põrandast laeni paremini. Nii väheneb ka külmade jalgade tunne. Tulemusena on küttekulu tavaradiaatoriga võrreldes väiksem.

Oja kinnitusel tagab radiaatori kestuse ja ohutuse kahekordne ülekuumenemiskaitse, mis korpuse temperatuuril 65 YC lülitab kütteseadme välja. Kui see ei toimi, põleb 105 YC juures läbi termokaitse.

Klaasradiaatori puudustena toob Vaha võrreldes teiste radiaatoritega esile kõrgema hinna ja hoolimata oma saledusest (6-13 mm) suuremad mõõdud. Liiatigi on Alaveere sõnul osa mudeleid riidega kinni katta tuleohtlik.

Kindla ruumi jaoks sobiva võimsusega radiaatori ostmisel tuleks rusikareeglina arvestada 100 vatti ruutmeetri kohta, eeskujuliku soojustusega hoones 80 vatti ruutmeeter. Lisaks tuleb arvestada, kas radiaator peaks kinnituma põrandale või seinale, samuti kas kasutada radiaatorisse ehitatud või eraldi paiknevat termostaati.

Sarnaselt teiste radiaatoritega ei tasu klaasradiaatorit paigutada mööbli või kardina taha, muidu arvestab ja kütab see vastavalt sealsele ruumile ja tuba jääb jahedaks.

Alaveere kinnitusel saab klaasradiaatorit edukalt kasutada peeglina, rätikuivatina kuivades ja niisketes ruumides.

Teisalt hoiatab Vaha nagu iga elektriseadme puhul kallamast klaasradiaatorile otseselt vett peale.

Oja soovitab sellise radiaatori puhastamiseks kasutada niisket lappi. Lisaks soovitab ta hoiduda radiaatori puhastamisel kasutamast tavalist klaasipesuvahendit.

Need on ikkagi üsna kallid ja mitte igapäevased asjad. Sattusin ise alles hiljuti klaasradiaatoritega kokku, kui Emil Urbeli eramu Kakumäel Aaviku külas oli arendaja poolt saanud maast laeni akende ette tavalised radiaatorid, mis jätsid väljast vaadates kokku viletsa mulje. Lasin need siis asendada klaasradiaatoritega.

Tavaseinale ei ole mõtet klaasradiaatorit panna. Samas sobib see just suurte akende ja klaasseinte puhul, muidu tavaradiaator ehitab selle liialt kinni. Samas, ega see päris disainradiaator ole - sest tuleb ju valida valmistoodangu seast sobivaim, mitte ei saa tellida erikujusid.

Hetkel kuum