Mariliis Pinn • 17. mai 2007 kell 11:17

Merkeli raske ülesanne: panna Putin paika

Homme toimuval Euroopa Liidu ja Venemaa tippkohtumisel ei saa kummagi poole esindajatel kerge olema. Euroopa Liidu eesistujal Saksamaal on raske ülesanne alustada uue partnerluskokkuleppe läbirääkimisi.

Läbirääkimised teevad rakseks Moskva arvates mõnede uute liikmesriikide sobimatu käitumine, kirjutas The Financial Times. Samas on selles süüdi Venemaa suhtumine endistesse Nõukogude Liidu liikmetesse, arvas leht juhtkirjas. Ja seda peab Saksamaa kantsler Angela Merkel ka Venemaa president Vladimir Putinile otse ütlema.

The Financial Times leiab, et Euroopa Liit ja Venemaa peaks oma suhted harmoniseerima ja tsiviliseeritud käitumist ei saa ohverdada edu nimel. "Seni on Venemaa kasutanud taktikat "jaga ja valitse", sundides ELi suurriikidele peale kompromissituid ettepanekuid ja isoleerides kriitilisemad väikeriigid, kellest nii mõnigi on endine Nõukogude Liidu liige. EL õõnestab vaid iseennast, kui ei suudeta säilitada ühist meelt," kirjutas leht.

Leht toob välja Venemaa impordikeelu Poola lihale, Eesti kaubavahetuse probleemid idanaabriga ja naftatarnete peatamise Leedusse. "Kõik need probleemid oleks lahendatavad, kui need ei oleks nii ilmselgelt poliitilised," seisis juhtkirjas.

"Arusaadavalt on Moskva suhted keerulised endiste liiduvabariigi liikmetega, Venemaa on ülitundlik ja süüdistab endiseid liidu liikmeid Venemaa-vastaste meeleolude kütmises. Probleem on selles, et Putin annab neile hea põhjuse nii käituda," lisas leht.

Venemaa loodab, et Lääne-Euroopa sõltub Venemaa energiavarudest. Fakt on, et Venemaa vajab Euroopa Liitu sama palju kui EL Venemaad ja Putin peab sellest aru saama.

Hetkel kuum