Lemmi Kann • 28. mai 2007 • 3 min
Jaga lugu:

Viljar Jaamu jahib EASis sobingut

Veidi üle aasta ametis olnud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) juht Viljar Jaamu on korruptsioonikahtluste tõttu jõuliselt asunud töötajate ridu harvendama.

Jaamu sõnul on EASi sisejuurdlus avastanud mitu juhtumit, kus ametnikud on ettevõtetele kokku kümneid miljoneid euroabi kroone välja jaganud lähedases koostöös mitme konsultatsioonifirmadega. Korruptsioonisüüdistustega sunniti lahkuma neli EASi konsultanti. "Minu juhtimise all sellised trikid läbi ei lähe. Ma keeran neil kraanid kinni," kinnitas Jaamu.

Kahtluse alla sattunud konsultatsioonifirmade nimekirja Jaamu ei avaldanud. Ta nimetas vaid ühe nime - peamiselt Tartus tegutseva OÜ Euroabi, mille tegevjuht Indrek Paris on varem EASis töötanud neli aastat, konsultandi, vanemkonsultandi ja projektijuhina.

Paris oli EASi süüdistusi kuuldes üllatunud. "Kuidagi eluvõõras suhtumine on EASis viimasel ajal olnud küll," nentis Paris siiski. Parise kinnitusel on EASis projekti hindamisel kindel kord, projektid läbivad eri komisjone. Seetõttu kellegi mõjutamisest rääkida on tema sõnul alusetu.

Soovimatutest inimestest lahtisaamise protseduur käib lahkunute sõnul aga kiirelt ning ka ebakorrektselt. Kolm meest eelistasid lahkuda omal soovil. Neljas, Rahvaliidu noorpoliitik Vahur Valdna keeldus ennast süüdi tunnistamast ning vallandati. Valdna pöördus õiguse saamiseks kohtusse. Siiski mees tunnistas meilivahetust Euroabiga, kus arutati EASi projektide üle.

Valdna vastu esitatud süüdistused jõudsid ka EASi nõukogu auditikomisjoni, mille liige rahandusministeeriumi kantsler ja endine EASi juhatuse esimees Tea Varrak oli nelja konsultandi lahkumisest kuuldes šokeeritud. "Kindlasti ei ole EASi juhtkonnal õigust kellelegi panna süütegu kaela, selleks on meil olemas pädevad organid," märkis Varrak ja lisas, et juhtkonna kohustus on organeid informeerida.

Jaamu pani aasta tagasi pärast ebaõnnestunuks tunnistatud juhikonkurssi ametisse toonane majandusminister Edgar Savisaar tähtajalise töölepinguga. Nüüd on aga minister vahetunud ja ka EASi nõukogu muutumas.

Vahur Valdna vallandamisest kaks erinevat versiooni:

väljavõte Vahur Valdna kohtuhagist

2. märtsil 2007 helistas Valdnale EASi siseauditi juht Jaan Vool ja teatas, et soovib Valdnaga samal päeval kohtuda. Kohtumisele tuli ka Allar Korjas. Vool esitas pretensioonid kolme projekti kohta, millest üks käsitles asjaolu, et Valdna esitatud projekt oli Euroabi OÜ koostatud. Valdnat sunniti süüdistusi omaks võtma ja neile alla kirjutama, samas sai ta lisada oma eriarvamuse. Seejärel tegi Vool töölepingu lõpetamise ettepaneku, ent Valdna keeldus. Jätkus Valdna survestamine töölepingu lõpetamiseks, Vool üritas ära võtta Valdna mobiiltelefoni SIM-kaarti. Valdna lahkus ruumist ning üritas helistada, kuid selleks ajaks oli tema mobiilikaart juba suletud. Järgnevalt väitis Vool suuliselt, et Valdna on vallandatud.

Allar Korjas, EASi divisjonijuht

Saime konsultantidega kokku ja neile tutvustati materjale, mis sisejärelevalveüksus oli kogunud, küsiti seletusi, arutati teemad läbi ja anti võimalus ka vastuväiteid esitada. Kohtumine toimus täiesti korrektselt, mitme inimese juuresolekul ja piisavalt pikka aega, ühe päeva jooksul.

Kogu materjalide kogumise protsess kestis nädalaid. Nendel juhtudel, kus me tegime ettepaneku töösuhe lõpetada, olid täiesti konkreetsed tõendusmaterjalid, et need suhted olid läinud üle piiri. Seda piiri kirjeldada on tõesti natuke raske. EASi konsultantide töö on eelkõige aidata ettevõtjaid ja meie tahaksime suhelda kindlasti nende ettevõtjatega otse, kellele me toetusi määrame, mitte ettevõtjat esindava konsultandiga.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt