10. jaanuar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Võlur, kes teab, mis meid ümbritseb

Ahto on lisaks õpingutele Tallinna Tehnikaülikoolis veel IT-tudengeid koondava organisatsiooni Microsoft User Group Eesti (MUG.ee) tegevjuht ja töötab Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuses veebihaldurina. Esmased akadeemilised teadmised arvutite kohta pärinevad Tallinna 32. keskkoolist, kus ta õppis IT eriklassis. Aastal 2006 pälvis ta Microsofti tunnustuse, tiitli Microsoft Student Partners. Sama tiitli sai ta ka järgnenud aastal.

Ülikooli astudes seisis Ahto silmitsi raske valikuga: kas minna õppima äriinfotehnoloogiat või telekommunikatsiooni. Viimaks valis ta teise variandi.

"Mul oli selleks ajaks IT-turundusega tegelemisest juba villand, pidasin majandusteadmistest olulisemaks omandada konkreetsem oskus. Telekommunikatsioon on IT-inimese jaoks supervalik - tulevikus käib kõik ju läbi õhu!

Tunnen end juba praegu pooleldi ennustaja või võlurina, sest tean, mis meie õhus toimub ja milliste tehnoloogiate levikut on oodata tulevikus," on Ahto valikuga väga rahul.

Kuigi ka kodus hoolega erialast kirjandust lugedes ja arvuti taga istudes võib päris palju kasulikku omandada, peab Ahto vajalikuks ka akadeemilist enesetäiendamist. "Tänu ülikoolile õpid tundma valdkonda laiemalt, ühtlasi sügavamalt. Ise õppides võib tekkida illusioon, et sinu valitud kitsa alaga kõik piirdubki, aga see on ju vale."

Ahto ei poolda töötamist õpingute kõrvalt, nentides, et kõike tegevusi ei ole nii võimalik maksimaalse kvaliteediga teha. Õppimise ja töötamise ühendamise valusamaid külgi on ta ka omal nahal tundnud, kuid õnneks jäi selles lahingus võitjaks haridusasutus. Siiski on praktilisel kogemusel kahtlemata ka positiivseid külgi. "Ülikoolis õppides jääb vajaka reaalsest erialasest pildist ehk sellest, mis maailmamastaabis IT-võrgustikes üldse toimub. Seetõttu astusin ma ka organisatsiooni MUG.ee. See on ju ideaalne võimalus end maailma juhtiva IT-ettevõtte tegemistega kursis hoida," arvab Ahto.

Maailmas liikumine on muutunud lihtsaks ja paljud noored otsustavad end mingil õpingute etapil välismaal täiendada. Ahto usub, et kuigi Eestis on IT tase kõrge ja omandatav haridus korralik, on välismaal võimalused siiski paremad. "Minu üheks unistuseks on end täiendada USAs. Lisaks telekommunikatsioonile sooviksin end arendada ka teistes valdkondades, näiteks rahvusvaheliste suhete vallas."

Erialasest tööst ei tohiks tekkida puudust ka siinmail. "Eestis on minu andmetel puudu tuhandeid IT-spetsialiste," räägib noormees. Siiski ei tunne ta selles vallas tuleviku suhtes kindlust. "Mina ei ole ju spetsialist. Tean küll palju erinevatest tehnoloogilistest valdkondadest, aga spetsiifilised teadmised on mul ehk vaid veebinduse alal. Puudu on aga tipptaseme spetsialistidest." Tõsiasja, et asjatundlikke arvutiinimesi on tõepoolest puudu, kinnitab ka riigi kõrge toetus erialale. Peaaegu kõik edukad sisseastujad mahuvad riigieelarvelistele kohtadele ja saavad ka stipendiumi. Paraku on õppekavad üsna keerulised ja väljalangejate protsent väga kõrge.

MUGi tegevusest kavatseb noormees siiski lähiajal tagasi tõmbuda. "On tõesti aeg uus leht pöörata, olen juba pea kaks aastat aktiivne liige olnud. Elul on palju põnevaid pakkumisi, jään neid huviga ootama!" Kõigile IT-huvilistele, kes kaaluvad ala õppima minna, paneb Ahto südamele, et tugev baas reaalainetes on väga vajalik. "Kolm aastat õppisin gümnaasiumi kõrvalt Tartu Ülikooli teaduskoolis matemaatikat, see tuli sisseastumisel kõvasti kasuks!"

Olen töötanud Skype'is viimased kaks ja pool aastat, millest kolm kuud olen veetnud välislähetusel Saksamaal, eBays. Praegu tegelen veebilehe Skype Help administreerimisega.

Väikeriigis, kus IT-spetsialistide nõudlus on suur, on sel alal väga hea töötada. Siin saab võimalusi kiiremini ära kasutada ning endale mitmekesisemat ja huvitavamat rakendust leida. Konkurents on ju väiksem.

Isikliku kogemuse põhjal saan väita, et Eesti tööandjad usaldavad ja väärtustavad oma töötajaid. Paljudel IT-spetsialistidel on plussina suur paindlikkus ise valida oma graafikut ja töökohta.

IT on selline ala, mida võib edukalt õppida ka iseseisvalt. Puhtalt akadeemilise haridusega sel alal edukas olla ei saa. Peab olema sügavam huvi ning soov uusi asju kogeda ja iseennast tehniliselt arendada.

Samas annab akadeemiline haridus harjumuse analüüsida, erinevaid olukordi läbi mõelda ja oma mõtteid paremini väljendada.

Autor: Eliis Vennik

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt