Hermeetiline voolik aitab vana korstnat uuendada

Violetta Riidas 04. veebruar 2008, 00:00

Vanad head kivikorstnad tänapäevaste ahjude madala temperatuuriga aurudele paraku vastu ei pea. Kuid mida teha, kui majal on alles täiesti korras telliskorsten, mida pole mingit tahtmist maha lammutada?

Juba olemasolevasse kivikorstnasse saab paigaldada näiteks roostevaba toru, kui lõõri ristlõige seda võimaldab. Happekindlast terasest jäigad ja painduvad suitsutorud on kvaliteedilt küll väga head, kuid neid kasutades väheneb lõõri ristlõike pindala ja see võib vähendada ka tõmmet.

Samas on aga teinegi lahendus, mille puhul korstnasse ja lõõridesse aetakse spetsiaalne korstna ja ventilatsioonilõõride renoveerimise voolik Furanflex.

Kui pealtnäha tuletõrjevoolikut meenutav toru on suitsu- või ventilatsioonikanalisse viidud, paisutatakse see suruõhu abil lõõri kuju järgi ja kõvendatakse madalal rõhul veeauruga. Vooliku paigaldamiseks pole mõnel juhul lõõri avada vajagi.

Tulemuseks on ühtlane õhutihedate seintega lõõr kanali algusest lõpuni, ilma ühenduste või lekkivate kohtadeta. Kuna voolik on tihedalt vastu lõõri seinu liibunud, jätab ta lõõri ristlõike pindala võimalikult suureks.

Tänu sellele pääsevad õhk või suitsugaasid lõõris liikuma vastavalt lõõri esialgsetele mõõtmetele. Selliselt vooderdatud korsten sobib nii õli, gaasi kui ka tahkekütuse puhul.

Eestis on Furanflex-meetodit kasutama hakatud alles aasta-poolteist tagasi, seega seda siinmail eriti ei tunta.

Küll aga on Furanflex-lõõrivooderdus umbes viie aasta vältel olnud kasutusel Soomes ning kümme aastat Rootsis.

Uhkeim näide pärineb Soomest, kus selle meetodiga töödeldi presidendilossi ventilatsioonikanaleid.

Furanflexi kasutamistemperatuur on 350 7C. Seega ei sobi ta sellisel puhul, kui küttekeha leek läheb otse korstnasse (bullerjan näiteks) või kui suitsugaaside temperatuur ületab jätkuval kasutamisel 350 kraadi (nagu keriste puhul).

Samuti seab mõningal juhul piirangud selline korsten, mille lõõrikanal on laotud astmeliselt ning nurk, mille aste lõõris moodustab, ületab 30 kraadi.

Hinnavahemik jääb olenevalt lõõri ristlõike suurusest (vooderdusmaterjali on võimalik tellida eri diameetriga) alates 9000 kroonist 7 m kõrguse poolekivi lõõri puhul ja lõpetades 12 000 krooniga sama kõrge 15 × 32 cm ristlõikega lõõri puhul. Kalkulatsioon hõlmab alati ka paigalduskulu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing